Odpowiedzialność deliktowa- przewóz z grzeczności

Pytanie:

"Znajomy został poproszony o zawiezienie swojej sąsiadki do kina. Sąsiadka nie ma wyrobionego prawa jazdy jednak posiadała samochód, którym miała zastać podwieziona. Znajomy w ramach przysługi sąsiedzkiej zgodził sie na to. Jednak z powodu padającego śniegu droga była bardzo śliska, a samochód nie miał założonych opon zimowych. Skutkiem tego samochód wpadł w poślizg i uderzyli w drzewo. Okazało sie że samochód jest mocno stłuczony i wymaga remontu. Samochód nie był ubezpieczony. Sąsiadka zażądała od znajomego zapłaty całej kwoty za remont samochodu. Czy znajomy musi zapłacić za szkodę? Czy to nie stanowi nadużycie prawa w myśl art. 5 kc?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność deliktowa- przewóz z grzeczności

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z przewozem z grzeczności, a zatem odpowiedzialność kierowcy w stosunku do przewożonej sąsiadki kształtuje się na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego. W świetle art. 415 kodeksu cywilnego kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Dla skutecznego domagania się od kierowcy odszkodowania przed sądem w procesie cywilnym, sąsiadka musi wykazać nie tylko szkodę, ale także bezprawność działania sprawcy i jego winę. Zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Sąsiadka musi zatem udowodnić, że kierowca naruszył jakąś normę prawną wynikającą np. z kodeksu drogowego. Konieczne jest także wykazanie winy sprawcy. Winę przyjmuje się wtedy, gdy możemy sprawcy postawić zarzut, że jego decyzja była naganna w danej sytuacji. Fakt, że sprawca kierował samochodem w chwili wypadku nie jest wystarczający dla przypisania mu odpowiedzialności za powstałą szkodę. Jeżeli kierowca nie naruszył zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to nie będzie odpowiadał za powstałą szkodę. Tym bardziej, że z przedstawionej sytuacji nie wynika, czy wypadek był spowodowany niezachowaniem ostrożności przez kierowcę, czy też brakiem opon zimowych w samochodzie.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika