Odpowiedzialność dłużnika rzeczowego za odsetki

Pytanie:

"Ustanowiono hipotekę zwykłą na nieruchomości, jako zabezpieczenie kredytu udzielonego innej osobie. Nie przystąpiono do długu. Kredyt nie jest spłacany. Bank, na prośbę właściciela nieruchomości wystawił zaświadczenie o zadłużeniu. Jest tam zdanie: \"W przypadku skierowania sprawy na drogę sądową zobowiązana będzie Pani do spłaty poza w/w zobowiązaniem (kwota hipoteki) również kosztów sądowych oraz odsetek ustawowych naliczonych od w/w kwoty od dnia wniesienia powództwa do dnia całkowitej spłaty\" Jak ma się ten zapis do art. 319 k.p.c. ? Ponieważ właścicielka nieruchomości obawiała się wysokich odsetek podjęła złą decyzję odnośnie nieruchomości. Mogła przekształcić za darmo nieruchomość rolną w działki budowlane, ale obawiała się, że długi okres oczekiwania na nabywcę spowoduje duże odsetki, które bank może zabezpieczyć przez ustanowienie hipoteki przymusowej na drugiej nieruchomości. Po przekształceniu w działki budowlane nie było szans na znalezienie nabywcy na tę ziemię za nawet 2/3 ceny oszacowania. Właścicielka uważa, że podjęła złą decyzję pod wpływem błędnego zaświadczenia wydanego przez bank. Mogła oczywiście poradzić się prawnika, co uczyniła, ale z nędznym skutkiem. Czy to zaświadczenie było błędne? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność dłużnika rzeczowego za odsetki

Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku, gdy będzie Pani stroną pozwaną w sprawie, w której bank będzie dochodził swojej wierzytelności, może Pani zostać obciążona kosztami procesu. Będzie je Pani musiała zapłacić niezależnie od kwoty hipoteki, gdyż inny jest tytuł prawny zobowiązujący do zapłaty kosztów procesowych – zasadą wynikającą z ustawy Kodeks postępowania cywilnego jest to, że koszty ponosi strona przegrywająca. Podobnie zobowiązana byłaby Pani do spłaty odsetek ustawowych, które przewyższałyby kwotę hipoteki. Chodzi tu o odsetki, które narosłyby w stosunku do kwoty Pani zobowiązania wobec banku (od daty wniesienia powództwa), nie zaś o odsetki wynikające z niespłacania kredytu przez kredytobiorcę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika