Odpowiedzialność karna wynajmującego

Pytanie:

"Mamy umowę najmu, z której zapisów wynika, iż zawarta została na okres 1.09.2002 r.- 31.08.2005 r. Wynajmujący postanowił jednak, bez naszej zgody, zdemontować nasz sprzęt komputerowy i serwery, w tym internetowy. Zmagazynował sprzęt w pomieszczeniu, poza dotychczasowym miejscem użytkowania. Sprzęt jest rozłączony, serwery i komputery nie działają. Mimo licznych wezwań wynajmujący nie naprawia szkody. Swym zachowaniem sprawił, iż ww. rzeczy są niezdatne do użytku przez dwa miesiące. Czy do zachowania wynajmującego mają zastosowanie przepisy art. 288 par.1 KK, tj. "Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku podlega karze....."?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność karna wynajmującego

Z opisanego stanu faktycznego domyślamy się, iż Państwo występujecie w roli najemcy. W pierwszej kolejności zatem należy odwołać się do przepisów ustawy kodeks cywilny i stanowczo stwierdzić, iż wynajmujący nie miał żadnego uzasadnienia prawnego do takiego działania. Zawarta umowa najmu nie daje podstawy do tego, aby wynajmujący dowolnie przechowywał rzeczy najemcy. Co najwyżej przysługuje mu - w ściśle określonych sytuacjach – prawo zastawu. Reguluje to przepis artykułu 670 kodeksu cywilnego. I tak: „Dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu”.

Przytoczony w pytaniu artykuł 288 kodeksu karnego stanowi: „Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Chodzi tu zatem o działanie polegające na niszczeniu lub uszkodzeniu cudzej rzeczy lub uczynieniu jej niezdatną do użytku. Przy czym przyjmuje się, iż niszczenie rzeczy polega na jej unicestwieniu, a uszkodzenie łączy się z taką zmianą materii rzeczy, że nie może ona stale lub czasowo służyć w pełni celom, do których była przeznaczona. Czynienie zaś niezdatnym do użytku obejmuje takie wypadki, w których rzecz nie została wprawdzie zniszczona ani uszkodzona, lecz mimo to nie nadaje się do użytku, np. poprzez wymontowanie z maszyny jej części.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika