Odpowiedzialność zarządcy drogi

Pytanie:

"Czy w wyniku nienależytego zimowego utrzymania drogi (najprawdopodobniej krajowej) tj. nie posypania solą lub piaskiem i solą zdarzył się wypadek samochodowy można dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Taki fakt o śliskiej nawierzchni i braku posypania solą jest odnotowany w protokole policyjnym z miejsca wypadku. Prędkość samochodu wynikającą z tachografu to ok. 35 km/godz."

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność zarządcy drogi

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, zarządca drogi jest między innymi obowiązany do jej utrzymywania. Zgodnie ze słownikiem ustawowym, przez pojęcie utrzymania drogi należy rozumieć wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej. Z powyższego wynika obowiązek zarządcy drogi do odśnieżania powierzchni drogi i zapobiegania śliskości drogowej. Zgodnie z ogólnymi regulacjami dotyczącymi obowiązków odszkodowawczych, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Szkoda może być zarówno wynikiem działania, jak i zaniechania. W przypadku jednak odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu zaniechania, konieczne jest wykazanie, że na sprawcy ciążył prawny obowiązek działania. W związku z wyżej przedstawionym wydaje się, że możliwym jest dochodzenie odszkodowania z tytułu niedopełnienia obowiązków należytego utrzymania drogi publicznej, co stało się przyczyną wypadku, od zarządcy drogi. Dochodząc odszkodowania za szkodę wywołaną niedopełnieniem obowiązku należytego utrzymania drogi, należy udowodnić winę, szkodę oraz związek przyczynowy między zaniechaniem działania a powstałą szkodą.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika