Odrzucenie przez pracodawcę wniosku pracownika o ograniczenie czasu pracy do 1/2 etatu

Pytanie:

"Aktualnie pracuję na pełny etat. Przedłożyłem mojemu pracodawcy wniosek o ograniczenia czasu pracy do 1/2 etatu. Pracodawca jednak wniosek odrzucił, czy zasadnie?"

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie przez pracodawcę wniosku pracownika o ograniczenie czasu pracy do 1/2 etatu

Art. 292 § 2 Kodeksu Pracy wskazuje, że pracodawca, do którego pracownik zwraca się z wnioskiem o zmianę wymiaru czasu pracy określonego w umowie, jest obowiązany wniosek taki uwzględnić, jeżeli ma ku temu obiektywne możliwości. Odmowa spełnienia tego wniosku daje pracownikowi odpowiednie roszczenie o zmianę treści umowy o pracę w kierunku wskazanym przez pracownika. Do takiego wniosku prowadzi wykładnia gramatyczna § 2 oraz podobnej treści sformułowanie zawarte w art. 53 § 5 k.p., które stało się przedmiotem wykładni dokonanej w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r., I PZP 48/76, LexPolonica nr 301151 (OSNCP 1977, nr 4, poz. 65). Według wykładni Sądu Najwyższego, zawartej w tej uchwale, sformułowanie: „Pracodawca powinien w miarę możliwości…”, a więc sformułowanie analogiczne do użytego w art. 292 § 2 k.p., oznacza obowiązek pracodawcy uwzględnienia wniosku pracownika, oczywiście pod warunkiem istnienia obiektywnych możliwości zrealizowania żądania pracownika. Ponadto w tym przepisie jest mowa o prawie pracownika do wystąpienia z wnioskiem o zmianę wymiaru czasu pracy określonego w umowie, co oznacza, że w przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu wniosek może dotyczyć zmiany zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu na wymiar niepełny

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika