Zwrot świadczeń w razie odstąpienia od umowy

Pytanie:

"Sprzedaliśmy pewnej firmie kilka sztuk używanego sprzętu elektronicznego na fakturę VAT. Jednakże okazało się, że firma ta odstąpiła od umowy kupna-sprzedaży (kupno poprzez internet) i w tej chwili żądają od nas zwrotu pieniędzy, a dopiero po wpłynięciu na ich konto odpowiedniej sumy odeślą sprzęt na nasz koszt. Powiedzieli, że nie odeślą pierwsi sprzętu, póki nie będą mieli pieniędzy na swoim rachunku. Kto najpierw powinien dokonać zwrotu świadczenia? Czy my mamy przelać pieniądze? Czy może oni najpierw muszą oddać sprzęt, a my po oględzinach (jeśli nie został uszkodzony lub rozkręcany) przelewamy pieniądze na ich konto? Czy może nie ma to znaczenia która strona zrobi pierwszy krok?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot świadczeń w razie odstąpienia od umowy

Świadczenia z umów wzajemnych w razie braku postanowień przeciwnych powinny być wykonane jednocześnie. W razie odstąpienia od umowy jednej ze stron, również spełnione już świadczenia wzajemne powinny zostać zwrócone jednocześnie. Jednakże każdej ze stron przysługuje prawo zatrzymania. Dłużnik może się powstrzymać ze spełnieniem swojego świadczenia do czasu wykonania świadczenia wzajemnego przez drugą stronę. Jednakże warunkiem skorzystania przez dłużnika z tego prawa jest zaofiarowanie świadczenia wzajemnego lub zabezpieczenia roszczenia o zwrot. Zaofiarowanie świadczenia przez dłużnika musi spełniać pewne warunki. Nie wystarcza sama gotowość spełnienia świadczenia. Zaofiarowanie spełnienia świadczenia musi odpowiadać warunkom spełnienia świadczenia, a więc powinno spełniać warunek miejsca spełnienia świadczenia, terminu i formy spełnienia świadczenia. Samo wstrzymanie się ze zwrotem swojego świadczenia nie czyni zadość prawu do wstrzymania się ze spełnieniem świadczenia. Dłużnik pozostaje więc w zwłoce ze zwrotem przedmiotu spełnionego świadczenia.

Ponadto należy pamiętać, że z faktu odstąpienia od umowy wynika obowiązek zwrotu przedmiotu świadczenia. Odstępujący od umowy obowiązany jest do zapłaty drugiej stronie wynagrodzenia za okres korzystania z rzeczy od momentu odstąpienia od umowy do momentu zwrotu rzeczy stanowiącej przedmiot świadczenia.

Uzasadnione jest też poruszenie kwestii czy druga strona miała prawo odstąpić od umowy. Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje stronie w ściśle określonych przypadkach. Jeśli sprzęt elektroniczny zgodny jest z ustaleniami zawartymi w umowie, a świadczenie polegające na dostawie tego sprzętu zostało dokonane w terminie, a umowne prawo odstąpienia nie zostało zastrzeżone w umowie, stronie umowy nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Na koniec warto zaznaczyć, że ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 r. Nr 22, poz. 271) znajduje zastosowanie tylko wobec konsumentów. Tak więc prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w terminie 10 dni nie przysługuje przedsiębiorcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika