Odwołanie od odmowy rozłożenia na raty

Pytanie:

"Urząd wydaje decyzję negatywną o rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego. Wiem, że jest to decyzja uznaniowa i merytorycznie w zasadzie nie ma sensu się odwoływać. Czy jednak, w wypadku gdy Urząd nie przychylił się do mojej prośby o dodatkowy termin na dostarczenie dodatkowych dokumentów i opisania istotnej zmiany mojej sytuacji materialnej nie mam szansy odwołania się w oparciu o naruszenie moich praw do wypowiedzi?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie od odmowy rozłożenia na raty

Zgodnie z art. 222 i 223 Ordynacji podatkowej, odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję (w przypadku decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego odwołanie wnosi się za jego pośrednictwem do właściwego dyrektora izby skarbowej). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Oczywiście zarzuty wobec decyzji mogą dotyczyć nie tylko merytorycznych ustaleń organu podatkowego, ale także naruszeń zasad postępowania podatkowego, a także konkretnych przepisów regulujących postępowanie podatkowe. Sytuacja, w której organ nie uwzględnił uzasadnionej prośby podatnika o dodatkowy termin na dostarczenie dodatkowych dokumentów i opisania istotnej zmiany mojej sytuacji materialnej wydaje się naruszać co najmniej trzy podstawowe zasady postępowania podatkowego, zgodnie z którymi postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych (art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej), w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym (art. 122 Ordynacji podatkowej), organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika