Odwołąnie wicedyrektora szkoły

Pytanie:

"Poprzedni dyrektor szkoły powołał na stanowisko kierownicze nauczyciela i przyznał mu dodatek funkcyjny. Obecny dyrektor po zweryfikowaniu akt osobistych dopatrzył się braku oceny pracy nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą. Czy można na tej podstawie odwołać w/w nauczyciela ze stanowiska kierowniczego jednocześnie zabierając mu dodatek funkcyjny? Proszę o podanie podstawy prawnej. "

Odpowiedź prawnika: Odwołąnie wicedyrektora szkoły

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:

  1. stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły; 

  2. sprawowanie funkcji: 

  • wychowawcy klasy, 

  • doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta, 

  • opiekuna stażu.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, w szkole lub placówce, w których zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej.

Zgodnie z art. 38 ustawy o systemie oświaty, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:  

  • a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,  

  • b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,  

  • c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku,

2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wymogu uzyskania opinii nie stosuje się do szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Brak opinii w aktach pracowniczych takiej osoby nie jest równoznaczny z opinią negatywną, tak więc sam brak opinii nie może stanowić podstawy do odwołania nauczyciela ze stanowiska bez wypowiedzenia.

Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia z dnia 5 maja 1993 r., sygn. akt I PZP 15/93, nauczycielowi mianowanemu odwołanemu z funkcji wicedyrektora szkoły, powierzonej na czas nieokreślony, z naruszeniem art. 37 ust. 1 lub art. 38 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie przysługuje roszczenie o orzeczenie bezskuteczności odwołania czy o przywrócenie do pracy na dotychczasowym stanowisku; przysługuje mu natomiast roszczenie o odszkodowanie na podstawie stosowanych odpowiednio art. 45 § 2 i art. 47[1] kodeksu pracy. Warunkiem odwołania nauczyciela z funkcji kierowniczej z końcem roku szkolnego z inicjatywy własnej organu, który funkcję kierowniczą powierzył, jest otrzymanie przez nauczyciela negatywnej oceny pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika