Odzież robocza dla pracowników

Pytanie:

"Zatrudniam 5-ciu pracownikow, szwaczki i sprzedawczynie odzieży. Czy należy sie moim pracownikom odzież robocza i buty. Jeżeli tak, to co jaki okres muszą dostawać nową? I co jeszcze przysługuje pracownikom? "

Odpowiedź prawnika: Odzież robocza dla pracowników

Kodeks pracy statuuje, że pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu oraz ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Warunkiem jest tutaj zgoda pracownika na używanie jego odzieży. Pracodawca wtedy jest zobowiązań do wypłaty ekwiwalentu za odzież własną pracownika. Ustawodawca określił ogólnie prace, przy których niezbędne jest stosowanie odzieży i obuwia roboczego. Szczegółowe określenie rodzajów odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie jest niezbędne na określonych stanowiskach pracy, następuje w akcie wewnątrzzakładowym. Jeśli zatem odzież pracownika może uleć znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu to pracodawca ma obowiązek dostarczenia takiej odzieży roboczej. Pamiętać należy, że pracodawca zawsze może taką odzież dostarczać pracownikom, nawet gdy nie ciąży na nim taka powinność. Reasumując jeżeli maszyny takie nie powodują znacznego zabrudzenia lub zniszczenia odzieży to nie ma obowiązku dostarczania odzieży roboczej. Nową odzież dostarczać pracodawca powinien w takim czasie w jakim wiadomo, że ulegnie ona zniszczeniu. Może to być cykliczny okres lub aktualnie do potrzeby. Ważne, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Do innych obowiązków pracodawcy należy np. obowiązek dostarczania pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Fakiroo73 2019-03-22 12:01:43

    Zetknąłem się z różnymi problemami jeśli chodzi o odzież czy obuwie robocze, najgorzej wygląda z reguły jakość tych ubrań jakie pracodawca łaskawie zapewni. Nie muszę mówić że zwykle się kupuje po taniości byle było i niestety jest to lekceważenie norm bhp i potrzeb zatrudnionych. Zarówno ja i paru innych chłopaków sami na muntech24.pl kupujemy odzież i obuwie ochronne, bo jednak każdy chce bezpiecznie do domu wrócić. Porządny strój do pracy ma jednak na to bardzo duży wpływ.

  • Krzysiek 2018-07-03 11:29:53

    Od jakiej daty liczony jest okres używania odzieży ochronnej (czy od daty przyjęcia do pracy czy od daty pobrania z magazynu )za kolejny okres używania nppo 4latach pracy u danego pracodawcy

  • sylwia 2014-05-30 15:55:29

    chciałam sie zapytać pewnej małej sprawy chodzi o odzież własna pracuje w sklepie i nosze własne ciuchy do pracy mamy tylko fartuszki ale chodzi mi o spodnie, kiedy wykładałam towar z kartonu to nie zauwazyłam ze butelka była uszkodzona i wylało mi sie na spodnie i odbarwiło czy pracodawca ma obowiazek zwrócic mi koszt za zniszczone spodnie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika