Opłata skarbowa od pełnomocnictwa w przetargu

Pytanie:

"Składam pełnomocnictwo w ofercie w postępowaniu przetargowym w SP Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Czy nowe przepisy zobowiązują mnie do opłaty skarbowej od tego pełnomocnictwa? Jeśli podlega opłacie, to na czyje konto mam je uiścić? Czy mogę uiścić opłatę przelewem i czy załączam oryginał potwierdzenia przelewu, czy kopię do oferty przetargowej?"

Odpowiedź prawnika: Opłata skarbowa od pełnomocnictwa w przetargu

Ustawa o opłacie skarbowej stanowi, że złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym podlega opłacie skarbowej (art. 1 ust. 1 pkt 2). W załączniku do ustawy określono wysokość opłaty 17 zł. Taką też opłatę należy uiścić od pełnomocnictwa w postępowaniu przetargowym. Co do ewentualnych zwolnień, to można o nich przeczytać w dziale wskaźniki.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii jest organ podatkowy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Możliwe jest uiszczenie opłaty za pomocą przelewu bankowego. Składając pełnomocnictwo należy załączyć dowód zapłaty. Przepisy nie precyzują, co jest dowodem, wydaje się jednak, że będzie to potwierdzenie dokonania przelewu bankowego lub przekazu pocztowego w oryginale, jak również, w przypadku dokonania przelewu internetowego, wydruk komputerowy tego przelewu – przy czym ten ostatni może nie być zaakceptowany, jeśli nie będzie na nim pieczęci banku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika Ś. 2011-09-06 19:47:06

    Czy zaprezentowana odpowiedź, opinia prawna jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym? Czy udzielenie zamówienia w trybie przetargu publicznego, nawet jeśli zamawiającym jest podmiot należący do sfery administracji publicznej jest czynnością z zakresu administracji publicznej? Czy zaprezentowane na stronie e-prawnik stanowisko jest zgodne z interpretacjami organów podatkowych?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika