Opłaty za media po podpisaniu umowy dożywocia

Pytanie:

"Małżeństwo podarowało własny dom swojemu synowi, zachowując jedynie prawo do dożywotniego używania dwóch pokoi i kuchni. Obecnie stosunki rodzinne z synem bardzo się pogorszyły. Pomimo, że jest on teraz właścicielem domu, to wszystkie rachunki za media: wodę, energię elektryczną, gaz, wywóz śmieci, itp. zmuszeni są opłacać rodzice, ponieważ to oni na długo przed dokonaniem darowizny podpisali stosowne umowy i to na nich adresowane są rachunki. Dom stanowi integralną całość i trudno byłoby technicznie przerobić instalacje w taki sposób, aby z mediów można było korzystać tylko w pomieszczeniach używanych przez rodziców. W przypadku nieopłacenia rachunków dostawy zostaną wstrzymane, czego rodzice w sposób oczywisty nie chcą, a syn nie zgadza się nawet częściowo pokrywać kosztów, które są bardzo duże ponieważ syn posiada własną rodzinę i wszyscy używają wody, gazu itp. Co mogą zrobić w tym przypadku rodzice, aby nie opłacać całych rachunków, do powstania których przyczyniają się w znacznie mniejszym stopniu niż syn z rodziną? "

Odpowiedź prawnika: Opłaty za media po podpisaniu umowy dożywocia

Z opisu sytuacji wynika, że strony zawarły umowę dożywocia. Zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

W tym wypadku mamy więc do czynienia ze służebnością mieszkania lub użytkowaniem. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. W opisywanej sytuacji syn jako właściciel nieruchomości jest obowiązany do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem swego prawa oraz wynikających z korzystania z domu. Powinien przede wszystkim ponosić koszty zużytych przez siebie i swoją rodzinę mediów. Mogą Państwo zależnie od swego wyboru żądać od syna zwrotu odpowiedniej części opłat w postępowaniu sądowym (mogą go Państwo pozwać o zwrot tych kwot). Jako strona umów dotyczących dostawy mediów mogą też Państwo je wypowiedzieć zmuszając w ten sposób syna do ich zawarcia. Proponujemy też zapoznanie się z treścią artykułu Umowa dożywocia

Jeśli jednak nieruchomość została przekazana w drodze umowy darowizny, z ustanowieniem na rzecz rodziców ograniczonego prawa rzeczowego, to można również rozważyć odwołanie darowizny. Ogólne informacje na temat tej umowy można znaleźć w artykule pt. Darowizna .

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika