Opłaty za używanie lokalu

Pytanie:

"Art. 11 ust.2 pkt.2 stanowi, że gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności właściciel mam prawo wypowiedzieć umowę najmu. Czy użyte w ustawie określenie \"inne opłaty\" to np: ryczałt za wodę, opłata za wywóz śmieci, ogrzewanie lokalu czyli opłaty, które pobierane są przez właściciela niezależnie od czynszu najmu? "

Odpowiedź prawnika: Opłaty za używanie lokalu

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego wymienia 3 kategorie opłat: czynsz, inne opłaty za używanie lokalu oraz opłaty niezależne od właścicieli. Opłatami niezależnymi od właściciela są opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Wymienione w art. 11 ust. 2 ustawy, pojęcie „inne opłaty” nie odnoszą się zatem do opłat za dostarczaną wodę gaz czy elektryczność, te bowiem zostały zakwalifikowane jako opłaty niezależne od właściciela.

Opłaty niezależne od właściciela są, obok czynszu, pobierane przez wynajmującego lokal. Termin „inne opłaty”, o którym mowa powyżej odnosi się do sytuacji, w których lokal jest udostępniany na podstawie innych tytułów prawnych i są swoistym odpowiednikiem czynszu. Rozróżnienie na czynsz i inne opłaty wynika z faktu, iż lokal może być udostępniany lokatorowi na podstawie umowy najmu (z której tytułu płaci się czynsz) lub na podstawie innej umowy cywilnoprawnej (z których tytułów uiszcza się „inne opłaty”). Typowymi przykładami innych opłat są np. opłaty pobierane przez spółdzielnie mieszkaniowe opłaty miesięczne z tytułu kosztów eksploatacji i remontów. Zwłoka lokatora w uiszczeniu czynszu (w przypadku najmu lokalu) lub innych opłat za korzystanie z lokalu (w przypadku innych niż najem umów) daje podstawy do wypowiedzenia stosunku prawnego między właścicielem a lokatorem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika