Opóźnienie egzekucji

Pytanie:

"Do komornika został złożony wniosek o ściągnięcie zasądzonych wierzytelności. Minął rok, należności nie wpłynęły. Również komornik nie informuje jak przebiega egzekucja. Wiem, że dłużnik nadal prowadzi działalność, a nawet ją poszerza. W chwili obecnej zdobyłem nazwę banku i numer konta dłużnika (wiem, że na to konto wpływają należności). Jak wpłynąć na przyspieszenie egzekucji? Czy wypisać nowy wniosek ze wskazaniem numeru konta dłużnika? Czy komornik ma obowiązek udzielić mi informacji, dlaczego dotychczas nie wyegzekwował moich należności?"

Odpowiedź prawnika: Opóźnienie egzekucji

We wniosku o przeprowadzenie egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione oraz sposób egzekucji. Do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy, czyli wyrok opatrzony klauzulą wykonalności. W jednym wniosku można od razu wskazać kilka sposobów egzekucji np. z rachunku bankowego, z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę. Nie oznacza to, że egzekucja będzie prowadzana przy zastosowaniu wszystkich tych sposobów, lecz z wykorzystaniem sposobu najmniej uciążliwego. Dopiero w razie niemożności wyegzekwowania roszczenia stosuje się sposób następny. Komornik nie jest zobowiązany ani uprawniony do egzekucji w inny sposób niż wskazany we wniosku. Z każdej czynności egzekucyjnej komornik sporządza protokół. Należy wziąć pod uwagę przepisy, według których komornik przeprowadza sprawy według kolejności ich wpływu. Wyjątek stanowi egzekucja świadczeń alimentacyjnych, należności ze stosunku pracy, należności z tytułu szkód wynikłych z wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej. Poza kolejnością są także załatwiane sprawy o zabezpieczenie, dotyczące należności sądowych, jak również inne, jeżeli wymaga tego szczególny interes wierzyciela. W każdym razie warto rozpatrzyć kwestię bezczynności komornika i skargi na czynności komornika. Informacje na ten temat zawierają artykuły Skarga na czynności komornika

Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu

Jeżeli wierzyciel poprzednio wnioskował o przeprowadzenie egzekucji w inny sposób niż z rachunku bankowego, obecnie zasadne jest złożenie wniosku o egzekucję z tego rachunku z podaniem numeru konta dłużnika. Ostatnia nowelizacja wprowadziła również przepis o możliwości zlecenia komornikowi poszukiwania majątku dłużnika za wynagrodzeniem. Budzi to jednak pewne kontrowersje z uwagi na niebezpieczeństwo pewnych nadużyć i kolizję z funkcją jaką pełni komornik.

Jeżeli wierzyciel nie może uzyskać informacji niezbędnych do wszczęcia lub prowadzenia postępowania egzekucyjnego, komornik może zażądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika