Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków przy rozwodzie a alimenty

Pytanie:

Sąd orzekł rozwód wyłącznie z mojej winy. Teraz żona odgraża się, że wystąpi o alimenty na jej rzecz. Ja myślałem, że alimenty przysługują tylko na dzieci. Czy żona może tak rzeczywiście zrobić czy tylko mnie straszy?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.7.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków przy rozwodzie a alimenty

W przypadku, gdyby sąd orzekł rozwód z Pana wyłącznej winy, małżonka mogłaby wystąpić o zaspokajanie przez Pana jej usprawiedliwionych potrzeb. Zgodnie z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: