Oświadczenie o spłatach wierzytelności

Pytanie:

"Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki został złożony w stosownym czasie do Sądu. Sędzia prowadząca zarządziła złożenie dodatkowych załączników, w tym \"oświadczenia o spłacie wierzytelności i innych długów w ciągu sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku”. Podczas składania wniosku owe oświadczenie zostało złożone w formie listy dokonanych przelewów bankowych, co zostało odrzucone. W jakiej formie mam złożyć owe oświadczenie o spłacie wierzytelności i innych długów w ciągu sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku? Ustawa nie reguluje tego proszę o odpowiedź jakie informacje oraz jakiej treści powyższe oświadczenie ma być. "

Odpowiedź prawnika: Oświadczenie o spłatach wierzytelności

Listę załączników do wniosku o ogłoszenie upadłości określa art. 23 ust. 1 i 2 Prawa upadłościowego i naprawczego. Przepis ten nakłada na dłużnika obowiązek złożenia m.in. oświadczenia o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Faktycznie ustawodawca milczy na temat formy jaką powinno przybrać takie oświadczenie. Przyjmuje się w doktrynie, że w spisie takim powinny znaleźć się następujące informacje:

  • spłaty wierzytelności, których nie dokonał osobiście dłużnik, ale które obciążały go, a zostały spłacone np.: przez współdłużnika solidarnego

  • wyszczególnienie wierzycieli, którzy zostali spłaceni, kwotę oraz datę kiedy miało to miejsce (Guza Leszek, Ociessa Saturnin, Dragon Piotr, Klyta Wojciech, Witosz Antoni, Pokora Andrzej, Zieliński Andrzej, Chrapoński Dariusz, Adamus Rafał „Najnowsze wydanie: Prawo upadłościowe i naprawcze” Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 840).

Oświadczenie nie musi być sporządzone w formie szczególnej, np. aktu notarialnego. Wystarczy zwykła forma pisemna z powyższymi danymi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika