Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Pytanie:

"Czy dopuszczalna jest obecność na zgromadzeniu wspólników dwóch pełnomocników (po okazaniu pełnomocnictw) wspólnika? Pełnomocnicy ci zabierali głos, dyskutowali, zgłaszali wnioski i protesty, jednakże w głosowaniu nad uchwałami brał udział tylko jeden z nich? W Spółce wszystkie głosy są równe (jeden głos równa się jednemu udziałowi). Czy jest prawnie dopuszczalne nagrywanie przebiegu zgromadzenia wspólników (jeden z pełnomocników nieobecnego wspólnika nagrywał przebieg zgromadzenia na dyktafonie), pomimo przegłosowania sprzeciwu odnośnie nagrywania przez większość wspólników?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Zgodnie z art. 243 kodeksu spółek handlowych jeżeli ustawa lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń, wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do księgi protokołów. Ustanowienie jednego pełnomocnika przez kilku wspólników nie budzi zastrzeżeń, wątpliwości jednak pojawiają się przy ustanowieniu kilku pełnomocników przez jednego wspólnika. Przeciwko temu wypowiedział się M. Allerhand: Kodeks handlowy..., uwaga 7 do art. 234 k.h. Odmienne stanowisko zajmuje I. Weiss, w: Kodeks handlowy..., uwaga 2 do art. 234 k.h.). Z uwagi na nieuregulowanie tej kwestii należy stosować kodeks cywilny, który dopuszcza taką możliwość. Zwłaszcza, że jeden ze wspólników został tylko ustanowiony do głosowania, więc podzielność głosu nie zajdzie. Bowiem stanowiłoby to naruszenie zasady, że wspólnik musi wszystkimi posiadanymi przez siebie głosami zajmować jednolite stanowisko w kwestii danej uchwały.

Co do zasady nie ma uregulowań, które zabraniałyby nagrywania przebiegu zgromadzenia wspólników, zatem takie nagrywanie należałoby uznać za dopuszczalne. Sprawa się komplikuje jeśli dodamy do tego pytanie czy zgromadzenie wspólników nawet reprezentujące cały kapitał zakładowy może podjąć uchwałę o zakazie nagrywania. W tym zakresie należy się odwołać do możliwości naruszenia tajemnicy handlowej przez takie działanie (która równie dobrze może zostać naruszona przez słowne przekazanie informacji lub pisemne) oraz z drugiej strony do prawa do pełnej i rzetelnej informacji wspólnika o przebiegu zgromadzenia (która też może być przekazana w sposób pisemny, ustny lub przez zapoznanie się z uchwałami podjętymi). Z uwagi, że nie jesteśmy w stanie określić charakteru tej uchwały (uchwała porządkowa czy nie), nie możemy również określić skutków jakie wywoła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika