Pijany pieszy - wypadek drogowy

Pytanie:

"W zimie wspólniczka potrąciła pijanego pieszego (badanie krwi wykazało u niego 1,9 promila alkoholu) który wtargnął jej na jezdnię. Doszło do rozprawy w sadzie grodzkim i kierująca (trzeźwa-badanie wykazało tzw. 0,00) została uznana wyłącznie winna zdarzenia i faktu, że nie zachowała należytej ostrożności. Sąd nawet przez chwile nie zwrócił uwagi na fakt, że potrącony wg opinii biegłego w takim stanie (upojenia alkoholowego) nie miał prawa poruszać się sam po drogach i stawać uczestnikiem ruchu. Dodam że do wypadku doszło około 15 metrów za przejściem dla pieszych. Czy pijany pieszy może być uczestnikiem ruchu?Czy wolno mu poruszać się i stawać uczestnikiem ruch drogowego stwarzając zagrożenie wypadku? Czy w takim przypadku nie powinien, jeżeli nie winnym to być współwinnym wypadku? czy są jakieś przepisy które mówią o prawach i obowiązkach pieszego?"

Odpowiedź prawnika: Pijany pieszy - wypadek drogowy

Ustawa o ruchu drogowym w rozdziale 2 określa prawa i obowiązki pieszego. Pieszy w myśl ustawy, a także aktualnego orzecznictwa jest uczestnikiem ruchu drogowego obowiązanym do przestrzegania przepisów i zachowania ostrożności. Tylko w przypadku braku chodnika czy pobocza, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wnioskować można, że poszkodowany mógł przyczynić się do spowodowania wypadku (wtargnięcie na jezdnię), co powinno być przedmiotem ustaleń sądu i mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Stan nietrzeźwości poszkodowanego miałby znaczenie przy określaniu wymiaru kary w razie uznania go winnym.

Stopień przyczynienia się poszkodowanego pieszego może mieć znaczenie w przypadku ewentualnego dochodzenia odszkodowania. Pamiętać należy, że to kierowca odpowiada na zasadzie ryzyka i na zasadzie winy za spowodowanie wypadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika