Podatek od nieruchomości od parkingu

Pytanie:

"Osoba fizyczna jest właścicielem nieruchomości - budynku warsztatowego i działki. Część budynku warsztatowego jest wynajmowana, grunt na tej działce nie jest przedmiotem najmu. Na gruncie jest parking i zadrzewiony trawnik. Urząd Miasta twierdzi, że od ww. parkingu powinno się płacić podatek od nieruchomości, tak jak od gruntu przeznaczonego na działalność gospodarczą. Nadmieniam, że z parkingu korzystają tylko pracownicy firmy wynajmującej powierzchnię warsztatową, a firma wynajmująca powierzchnię warsztatową nie ma swoich samochodów. Czy Urząd Miasta ma rację twierdząc, że od parkingu przy wynajmowanym budynku powinno się płacić podatek, jak od gruntu przeznaczonego na działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od parkingu

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje najwyższą stawkę podatku od nieruchomości dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków (wynosi ona maksymalnie 0,71 zł od 1 m.kw. powierzchni). W przypadku kategorii gruntów pozostałych podatek od nieruchomości wynosi maksymalnie 0,35 zł od 1 m.kw. powierzchni.

Kluczowe zatem dla ustalenia, czy dany grunt będzie objęty wyższym podatkiem od nieruchomości, jest ustalenie, czy jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, określenie "grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" oznacza grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Jeżeli zatem wynajęta przedsiębiorcy jest jedynie część budynku, nie zaś grunt koło tego budynku (i grunt nie jest też w faktycznym posiadaniu przedsiębiorcy), a sam wynajmujący nie jest przedsiębiorcą, nie można twierdzić, iż grunt ten znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy. Zatem w takiej sytuacji nie jest uzasadnione naliczenie najwyższego podatku od nieruchomości od gruntu. Nie ma przy tym znaczenia, iż na przedmiotowym gruncie prywatne samochody pozostawiają pracownicy przedsiębiorcy, gdyż nie oznacza to, że grunt jest w posiadaniu przedsiębiorcy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika