Podpis a ważność decyzji administracyjnej

Pytanie:

"Otrzymałem decyzję wójta gminy w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń rzeczowych na rzecz obrony. Problem polega na tym, że jest to decyzja opatrzona nie oryginalnym, lecz skserowanym podpisem wójta gminy. Oryginale są tylko pieczątki gminy i wójta. Czy decyzja wójta gminy jest prawnie ważna? Czy może stanowić uzasadniony powód do odwołania się od niej do wojewody?"

Odpowiedź prawnika: Podpis a ważność decyzji administracyjnej

Zgodnie z przepisem art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi. Jak wynika z powyższego, obligatoryjnym elementem ważnej decyzji administracyjnej jest podpis organu wydającego taką decyzję. W zakresie formy podpisu wypowiadał się naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 18 kwietnia 2000 roku sygn. akt II SA/Gd 954/98. NSA uznał, iż decyzja, na której zamiast odręcznego podpisu umieszczono faksymile podpisu, nie jest podpisana i jest nieważna z mocy art. 156 § 1 pkt 7 kpa. Wobec powyższego, w świetle zadanego pytania należy uznać, iż brak własnoręcznego podpisu organu na decyzji wpływa na jej ważność i jest podstawą do wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności tej decyzji w oparciu o przepis art. 156 § 1 pkt 7 kpa (Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika