Podział zysku zatrzymanego w spółce z o. o.

Pytanie:

"Za lata 2003-2006 dokonywano uchwałami wspólników zatrzymania zysku w spółce. W tej chwili wspólnicy postanawiają dokonać podziału tego zysku. Czy podział zysku za lata wcześniejsze musi odbyć się na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników (na zakończenie roku obrotowego 2007), czy też może być dokonany na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu wspólników? Czy ewentualnie możliwe jest podjęcie uchwały o podziale zysku w formie pisemnej?"

Odpowiedź prawnika: Podział zysku zatrzymanego w spółce z o. o.

Co do zasady podział zysku spółki odbywa się na zgromadzeniu wspólników poprzez podjęcie uchwały. Jednak art. 191 § 2 ksh stanowi podstawę dla zmiany sposobu podziału zysku spółki. W umowie spółki może zostać wskazany inny sposób podziału zysku spółki. Uchwała nie jest więc jedynym sposobem dokonania podziału zysku spółki. Jeżeli jednak umowa spółki milczy w tej kwestii zysk spółki może zostać podzielony jedynie w drodze uchwały zgromadzenia wspólników. Zgodnie z art. 231 § 2 ksh podział zysku powinien zostać dokonany na zgromadzeniu zwyczajnym wspólników. Jeżeli umowa spółki przewiduje podjęcie decyzji o podziale zysku spółki w formie pisemnej, podział w tej formie jest możliwy.

Co do zasady podział zysku niepodzielonego na poprzednie lata obrotowe może zostać dokonany na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników jednocześnie z dokonaniem podziału zysku za poprzedni rok obrotowy. Daje ku temu podstawy art. 192 ksh, zgodnie z którym kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.

Nie jest jednak wykluczone dokonanie podziału zysku za poprzednie lata na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika