Poświadczenie nieprawdy

Pytanie:

"Prezes spółki z o.o. (kilku udziałowców) kieruje pismo do najemcy mieszkania, w którym pisze, iż "decyzją zarządu spółki wjazd wszelkich pojazdów na teren naszego przedsiębiorstwa odbywał się będzie tylko za zgodą władz spółki". Takiej decyzji formalnie nie ma i nie było. Czy w tej sytuacji mamy do czynienie z poświadczeniem nieprawdy? W jaki sposób prezes łamie prawo? Jak pociągnąć go do odpowiedzialności?"

Odpowiedź prawnika: Poświadczenie nieprawdy

Poświadczenie nieprawdy (art. 271 kodeksu karnego) polega na tym, iż funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Sprawcą może być tylko taka osoba, która wystawia dokument w ramach swych szczególnych uprawnień. Chodzi tu o dokument w rozumieniu prawa karnego, a zatem przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Ponadto w swej treści musi zawierać poświadczenie, któremu przysługuje cecha zaufania publicznego, a w związku z tym domniemanie prawdziwości. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia zachowanie prezesa nie nosi znamion poświadczenia nieprawdy.

Decyzja o tym, kto może wjeżdżać na prywatny teren, należy do właściciela, czyli w tym przypadku spółki, za którą działa zarząd. Proszę pamiętać, że jeżeli umowa spółki z o.o. nie stanowi inaczej, prezes spółki jako członek zarządu może prowadzić bez uprzedniej uchwały zarządu sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Wydaje się, że decydowanie o zasadach wjeżdżania na teren przedsiębiorstwa to czynność nieprzekraczająca zwykłego zarządu, zatem mógł ją podjąć sam prezes.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika