Potrącenie wierzytelności z rachunku przez bank

Pytanie:

"Czy Bank może na podstawie art. 498 oraz art. 499 KC zająć terminowe lokaty bankowe swojego dłużnika (dłużnik powstały w wyniku pomyłki banku)?"

Odpowiedź prawnika: Potrącenie wierzytelności z rachunku przez bank

Wskazane artykuły 498 i 499 KC regulują instytucję potrącenia polegającą na umorzeniu dwóch przeciwstawnych sobie wierzytelności w następstwie złożenia oświadczenia woli przez jednego wierzyciela drugiemu wierzycielowi. Potrącenie jest jednak dopuszczalne tylko wtedy gdy spełnione zostaną następujące przesłanki; dwie osoby są równocześnie względem siebie wierzycielami i dłużnikami, przedmiotem świadczeń obu stron są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, obie wierzytelności są wymagalne, wierzytelność osoby która dokonuje potrącenia jest zaskarżalna.

Przyjmując, iż wierzytelności banku i jego dłużnika są jednorodzajowe a ponadto wymagalne (musiały upłynąć terminy ich spełnienia) i zaskarżalna jest wierzytelność banku opowiedzieć należałoby się za dopuszczalnością potrącenia. W omawianej sytuacji wskazano jednak, iż bank tał się wierzycielem wskutek swojej pomyłki. Oznacza to iż brak jest materialnych podstaw do przyjęcia iż obie strony są względem siebie wierzycielami i dłużnikami, a tym samym nie można mówić o tym, iż spełnione zostały przesłanki potrącenia. W efekcie niezbędne jest wykazanie przez osobę pokrzywdzoną za pomocą stosownych dowodów, iż nie jest dłużnikiem banku z wierzytelności, która przez bank została przedstawiona do potrącenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sylwia 2014-02-23 19:08:32

    A jak do tego się ma Art.42 punkt3, Art.45, Art.76 Konstytucji RP, Art.221, Art. 385par2, Art. 3851 par.1,3, Art. 3853 Kodeksu Cywilnego oraz klauzule niedozwolone-abuzywne?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika