Potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu

Pytanie:

"Pytanie dotyczy wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny 27 maja 2002 r. Stwierdził on, że art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności wymagający od osób meldujących się na pobyt stały lub czasowy przekraczający 2 miesiące przedstawienia organowi meldunkowemu potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, jest niezgodny z prawem. Otóż udałem się dwa dni temu do urzędu miasta, do komórki zajmującej się ewidencją w celu zameldowania w lokalu mieszkalnym gdzie faktycznie mieszkam. Na moją prośbę, by urzędnik zameldował mnie w tym mieszkaniu, przedstawione mi zostało ujednolicone prawo dotyczące ewidencji ludności wydane w 2004 roku, w którym znajduje się informacja, że punkt o którym wyżej mowa został wykreślony. Inny punkt nadal nakłada koniecznosć przedstawienia tytułu prawnego do lokalu w celu zameldowania się w tym lokalu. W związku z tym pytanie jak to jest faktycznie, czy udzielona mi wcześniej odpowiedź była błędna, czy też raczej orzeczenie TK w tej sprawie jest wiażące? Przy założeniu, że TK rozstrzyga sprawy zgodnosci z konstytucją chyba orzeczenie w tej sprawie powinno być wiążące."

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu

Przytoczony w pytaniu przepis artykułu 9 ustęp 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych został skreślony i na dzień dzisiejszy nie obowiązuje. Faktycznie 27 maja 2002 roku został wydany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, iż artykuł 9 ustęp 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest niezgodny z art. 52 ust. 1 i art. 83 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 7 i 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie była to jednak jedyna zmiana tego artykułu. Mianowicie ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zostały dodane dwa ustępy do tego artykułu, ustęp 2a (przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu) oraz 2b (zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu).

Zmiana zatem polega na tym, iż nie ma już wprawdzie potrzeby przedstawiania uprawnień do lokalu, jednak należy potwierdzić swój pobyt w takim lokalu (nie może być zupełnej dowolności w wykonywaniu obowiązku meldunkowemu).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • camaro 2011-10-05 23:02:43

    Proszę przedstawić procedurę wykupu mieszkania spółdzielczego lokatorskiego przez dotychczasowego lokatora, który jest już kilka lat po rozwodzie. Jego ex małżonka od kilku lat nie mieszka z nim, dobrowolnie się wymeldowała, zajmuje inny lokal mieszkalny z obcym mężczyzną, lecz kiedyś byłą członkiem tego lokalu. Niestety Spółdzielnia Mieszkaniowa czyni trudności w nabyciu przez lokatora zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego, bowiem kiedyś małżonkowie przed rozwodem wspólnie go zajmowali. Lokator chciałby wykupić od razu mieszkanie z lokatorskiego na tzw. hipoteczne, chyba że należy wpierw wykupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Proszę o odpowiedź w trybie pilnym, serdecznie dziękuję i Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika