Potwierdzenie zapłaty dokumentem KP

Pytanie:

"W grudniu 2009 zakupiłem towar handlowy na kwotę 6000 zł. Faktura była tzw \"przelewowa\" z terminem płatności 30 dni. W styczniu bieżącego roku zaległość uregulowałem osobiście płacąc gotówką w kasie, w firmie w której przedmiotowy towar był zakupiony. Na okoliczność wpłaty pracownik firmy wystawił mi dokument KP z firmowego komputera, opieczętowany zarówno pieczątką firmową jak i imienną tego pracownika. Pracownik ten nie podpisał jednak tego dokumentu- pozostała czysta pieczątka imienna. Po prawie 6 miesiącach dostałem wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami za wyżej wymienioną transakcje.ę. Udałem się do firmy z potwierdzeniem zapłaty okazując dokument KP, lecz szef tejże firmy stwierdził, że ten pracownik już nie pracuje, a obecnie wyjechał z kraju i nie jest w stanie zweryfikować czy to On faktycznie wystawił przedmiotowy dokument. Stwierdzi, że takowa suma czyli 6000 zł nie wpłynęło do jego kasy. Dla mnie jest to jakieś totalne nieporozumienie i wręcz absurdalna sytuacja ! Czy w takim wypadku mogę spokojnie skierować sprawę na drogę sądową? Czy taki dokument KP jak opisałem powyżej jest w 100 % wiarygodny? Czy też wymagany jest czytelny podpis wystawiającego ? Proszę o poradę. "

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie zapłaty dokumentem KP

Po pierwsze nie ma takiej potrzeby, aby to Pan skierował sprawę do sądu. Pan wykonał swoją część zobowiązania, tzn. zapłacił Pan za wystawioną fakturę. Ewentualnie mógłby Pan żądać ustalenia przez sąd nieistnienia zobowiązania o ile wykazałby Pan interes prawny. Jednakże wiąże się to z kosztami sądowymi, a to raczej Pański kontrahent ma interes w wytoczeniu procesu.

W zaistniałej sytuacji firma, z którą Pan handluje wysłała Panu wezwanie do zapłaty, a Pan skoro nie zgadza się z twierdzeniami firmy, powinien się  przygotować na ewentualny proces.

W takiej sytuacji będzie Pan musiał wykazać, że dokonał Pan zapłaty. Dokument KP opatrzony podpisem pracownika firmy byłby niezbitym dowodem na potwierdzenie tej okoliczności (pokwitowaniem), gdyż spełnia on wymagania Kodeksu postępowania cywilnego dla dokumentu prywatnego. Niestety brak podpisu na dokumencie KP sprawia, że nie będzie miał on mocy dowodowej równej dokumentowi prywatnemu. W takim przypadku KP zaopatrzony w opisane przez Pana pieczątki będzie może uwiarygadniać Pana wersję, lecz nie przesądza, że ewentualny pozew zostanie oddalony.

Dodatkowo na Pana niekorzyść może wskazywać fakt podpisania się na fakturze doręczonej Panu przez firmę. Druga strona może próbować wykazać, że zobowiązał się Pan do zapłaty przelewem.

Podsumowując, interes w skierowaniu sprawy na drogę sądową ma firma, która żąda od Pana zapłaty. Dokument KP, który Pan opisał może nie być wystarczający. Brakuje na nim podpisu pracownika firmy, aby mógł być on potraktowany jako w pełni wiarygodne pokwitowanie zapłaty, a z procesowego punktu widzenia - dokument prywatny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika