Powództwo o zwolnienie przedmiotu z egzekucji

Pytanie:

"Pożyczyłem koledze samochód, pojechał nim do komornika (ma zaległości alimentacyjne na 1200 zł). Komornik nastraszył go paragrafami i zabrał jemu mój samochód, tj. przejął go protokołem zajęcia ruchomości. Z moim kolegą nie mam żadnego wspólnego majątku i nie prowadzimy żadnej wspólnej firmy. Na protokole jest informacja, że można złożyć skargę na czynności komornika w ciągu 7 dni. Czy komornik mógł zająć mój samochód? Jakiej treści ma być skarga na czynności komornika? Czy jest jakiś wzór pisma urzędowego (jeśli tak, to proszę o wysłanie linku)? Czy trzeba wysyłać takie pismo, czy mam po prostu pojechać do komornika i zabrać swój samochód w obecności np. Policji?"

Odpowiedź prawnika: Powództwo o zwolnienie przedmiotu z egzekucji

Może się zdarzyć, że egzekucja zostaje skierowana do przedmiotu, który znajduje się w posiadaniu dłużnika, a jest własnością osoby trzeciej. Ustawodawca, by chronić osoby trzecie w takiej sytuacji, przewidział możliwość wystąpienia do sądu ze specjalnym powództwem. Jest to powództwo ekscydencyjne, powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji z tego powodu, iż skierowanie egzekucji do tego przedmiotu narusza prawa osoby trzeciej (w opisanym wypadku doszło do naruszenia prawa własności). Skarga na czynności komornika nic by tu nie dała, gdy samo zajęcie zostało dokonane prawidłowo.

Powództwo ekscydencyjne powinien Pan wytoczyć przed sąd (rejonowy, jeśli wartość samochodu nie przekracza 75 tys. zł, lub okręgowy, gdy tę wartość przekracza), w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Pozwanym będzie wierzyciel dłużnika (nie komornik!). Gdyby sam dłużnik twierdził, że samochód jest jego własnością, to należy pozwać także i dłużnika.

Na wniesienie powództwa ma Pan miesiąc od momentu, w którym dowiedział się Pan o naruszeniu Pańskiego prawa własności.

Przed wytoczeniem powództwa należy zwrócić się do wierzyciela z żądaniem zwolnienia zajętego przedmiotu. Gdyby takiego żądania Pan nie skierował, a potem wierzyciel przy pierwszej czynności uznałby Pańskie powództwo, to mógłby jednocześnie żądać od Pana zwrotu kosztów procesu.

Bardzo ważne jest, by już w pozwie przytoczył Pan wszystkie okoliczności uzasadniające podstawy powództwa. Warto w pozwie żądać także zabezpieczenia powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Nie ma obowiązku wnoszenia takiego pozwu na urzędowym formularzu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika