Pozew o odsetki

Pytanie:

"Wygrałem sprawę sądową o zapłatę z tytułu umowy najmu lokalu. Niestety w pozwie nie ująłem roszczenia o odsetki ustawowe. Jaki tryb będzie najprostszy i najtańszy w dochodzeniu roszczenia o odsetki? "

Odpowiedź prawnika: Pozew o odsetki

Odsetki co do zasady dochodzone są wraz z żądaniem głównym, co sprzyja szybkości i ekonomii postępowania. Jednakże dopuszczalne jest dochodzenie roszczenia o odsetki odrębnie od roszczenia głównego. Żądanie odsetek jest bowiem akcesoryjne jedynie w tym znaczeniu, że jego powstanie i zakres zależy od powstania i zakresu żądania głównego, poza tym zaś roszczenie o odsetki ma byt samodzielny. W celu dochodzenia odsetek należy złożyć pozew do właściwego sądu. Gdyby roszczenie to było stwierdzone urzędowym dokumentem, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem czy też uznanie tej kwoty przez dłużnika, w pozwie można zaznaczyć wniosek o rozpoznanie sprawy w trybie nakazowym. Nakaz zapłaty wydany w tym postępowaniu stanowi tytuł zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności, co sprzyja szybkości egzekucji. Ponadto sprawa w postępowaniu nakazowym rozpatrywana jest na posiedzeniu niejawnym.

Przewodniczący sądu może także skierować sprawę do postępowania upominawczego, ale jest to niezależne od wniosku strony. Postępowanie upominawcze jest możliwe w przypadku, gdy dochodzone jest roszczenie pieniężne. Ponadto dochodzone roszczenie nie może być oczywiście bezzasadne, a przytoczone okoliczności nie mogą budzić uzasadnionych wątpliwości, co w tym przypadku raczej nie będzie miało miejsca, gdyż zasądzony został czynsz z umowy najmu. Postępowanie upominawcze również w przypadku zasądzenia roszczenia kończy się wydaniem nakazu zapłaty. Informacje o kosztach zawarte są na stronie Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych od 2 marca 2006 r.. Skoro jednka odsetki są związane z czynszem najmu, to wpis należy uiścić jak od postępowania uproszczonego Wysokość opłat w procesie w sprawach z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego od 2 marca 2006 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika