Pozwany świadkiem

Pytanie:

"Pozwałem swego pracodawcę do Sądu Pracy. W Sądzie Pracy, pracodawca "kręci", mówi nieprawdę albo ją zataja. Czy w takim przypadku, mogę złożyć wniosek do Sądu o powołanie na świadka pracodawcę? Jeżeli tak, to na co mam się powołać, i jak to formalnie zgłosić?"

Odpowiedź prawnika: Pozwany świadkiem

Osoba pozwana, czyli pracodawca jest stroną postępowania, a więc nie może być jednocześnie świadkiem.

Stosownie do przepisów kpc, jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały nie wyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, sąd dla wyjaśnienia tych faktów zarządzi dowód z przesłuchania stron. Podczas przesłuchania druga strona może zadawać stronie pytania mające na celu wykazanie sprzeczności czy też braku logiki jej zeznań. W pierwszej kolejności sąd wysłuchuje strony bez odbierania przyrzeczenia. Jeżeli przesłuchanie to nie wyświetli dostatecznie faktów, sąd może przesłuchać według swego wyboru jedną ze stron ponownie, po uprzednim odebraniu od niej przyrzeczenia. Przed odebraniem przyrzeczenia sąd uprzedza stronę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań.

Można dodać, że powód może zgłaszać wnioski o przesłuchanie innych osób- świadków, których zeznania mogą potwierdzać wersję przedstawioną przez powoda. Przy zgłaszaniu wniosku należy wskazać na jaką okoliczność powołuje się danego świadka (np. na okoliczność, że powód pracował w godzinach nadliczbowych).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika