Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracownika

Pytanie:

"Jak często pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 powinien składać oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień wynikających z art. 148 punkt 3 kodeksu pracy oraz 178 paragraf 2 kodeksu pracy - czy wystarczy jeden raz, czy musi tego dokonywać co roku?"

Odpowiedź prawnika: Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracownika

W systemach i rozkładach czasu pracy (równoważony czas pracy, pracy w ruchu ciągłym, system skróconego czasu pracy oraz system czasu pracy w weekendy), czas pracy między innymi pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody - nie może przekraczać 8 godzin.

Zatem jeśli pracodawca chce by ten pracownik pracował w godzinach nadliczbowych musi uzyskać zgodę tego pracownika. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zawiera nieco odmienne uregulowanie odnośnie sposobu wyrażania tej zgody. Stanowi ono, że w aktach osobowych pracownika powinno znajdować się oświadczenie pracownika, będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 4, czy zamierza lub nie korzystać z ograniczenia dobowego wymiaru czasu pracy. Zatem takie oświadczenie powinno być wyrażone i wpisane do akt osobowych pracownika.

Uregulowanie zaś w art. 178 par. 2 kodeksu pracy stanowi, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Zgoda pracownika lub jej brak powinny być również złożone do akt pracowniczych.

Wystarczy jedno takie oświadczenie w tym okresie. Oczywiście, gdy pracownik będzie chciał pracować w innym rozkładzie czasu pracy czy godzinach nadliczbowych może swoje oświadczenie zmienić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika