Prawo przeglądania akt w sprawie cywilnej

Pytanie:

Chodzi o dowody w sprawie, które znajdują się w aktach sprawy, ale których ja nie otrzymałem gdyż posiedzenie odbyło się niejawnie, a ja nie zostałem powiadomiony o terminie. Czy mam prawo zażądać przesłania kopii (oświadczenia pożyczki) czy muszę korzystać z wglądu do akt? Jeśli tak to czy mam prawo te dowody np. skserować lub sfotografować?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.12.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Prawo przeglądania akt w sprawie cywilnej

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania cywilnego strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy lub wyciągi z tych akt. Strony i uczestnicy postępowania mają zawsze prawo do przeglądania akt sprawy oraz do otrzymywania z nich wyciągów. Są to dwa niezależne uprawnienia. Nie trzeba przeglądać akt. Można od razu złożyć żądanie udostępnienia wyciągu z akt (np. umowa pożyczki). Nawet wówczas, gdy rozpatrywanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym, akta sprawy są zawsze jawne - dostępne dla uczestników postępowania, to znaczy, że mogą oni przeglądać je w sekretariacie sądu i otrzymywać z nich wyciągi. Poza stronami i uczestnikami postępowania inne podmioty nie mają wglądu do akt sprawy.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne