Przedawnienie weksla płatnego za okazaniem

Pytanie:

"Weksel własny, płatny za okazaniem został wystawiony 01 marca 2008 roku. W jakim terminie ulegnie przedawnieniu roszczenie z powyższego weksla (od kiedy biegnie i ile trwa termin przedawnienia). Proszę określić graniczną datę, do której remitent może dochodzić swych praw na drodze sądowej przeciwko wystawcy weksla bez obawy o możliwość powołania zarzutu przedawnienia, zakładam, że remitent nie przedstawi wystawcy weksla do zapłaty? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie weksla płatnego za okazaniem

"Roszczenia wekslowe przeciw akceptantowi ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności wekslu". Zasadę tę stosuje się także odpowiednio do weksli własnych. Oznacza to, iż termin przedawnienia będzie liczony od dnia płatności weksla. Jeśli termin płatności (nie wystawienia weksla) jest oznaczony na wekslu, termin trzech lat będzie liczony właśnie od tej daty.

Jeśli weksel jest natomiast płatny za okazaniem, termin trzyletni przedawnienia roszczenia wekslowego należy liczyć od terminu okazania (przedstawienia) weksla do zapłaty.

Weksel płatny za okazaniem winien być przedstawiony do zapłaty w terminie 1 roku od dnia jego wystawienia - czyli w niniejszym przypadku do dnia 1 marca 2009 roku. Termin ten nie jest jednak skuteczny wobec akceptanta weksla (wystawcy), zgodnie z przepisem art. 53 ustawy prawo wekslowe. Jeśli w terminie tym weksel nie zostanie przedstawiony do zapłaty, posiadacz traci uprawnienia z weksla, jednakże nie obejmuje to akceptanta (w naszym przypadku wystawcy) weksla. Wówczas od ostatniego dnia przeznaczonego do przedstawienia rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczeń przeciw akceptantowi (wystawcy weksla). Jeśli weksel nie zostanie przedstawiony do zapłaty w w/w terminie przedawnienie roszczenia będzie biegło od dnia 1 marca 2009 roku. Ostateczny termin przedawnienia roszczenia to 1 marca 2012 roku.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika