Przedawnienie zobowiązania żyranta

Pytanie:

"Jestem żyrantem bankowej pożyczki odnawialnej. Pożyczkobiorca ma 35 lat a umowa pożyczki miała obowiązywać do 60 roku jego życia, potem miał ja spłacić. Umowa została zawarta w 1998 r. W 2002 umowa została mu wypowiedziana o czym wiem z innych źródeł ponieważ bank mnie jako żyranta nie poinformował, że pożyczkobiorca zaprzestał spłaty zobowiązań. Boję się, że Bank każe mi spłacać kredyt (pożyczkobiorca jest nieuchwytny). Nie wiem czy na chwilę obecną Bank ma nakaz zapłaty i czy jest on mu potrzebny aby wyegzekwować spłatę od mnie. Czy w związku z faktem, że od wypowiedzenia pożyczkobiorcy umowy minęło już prawie 7 lat mogę uznać że roszczenia banku będą przedawnione i ewentualnie czego powinienem się obawiać? "

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie zobowiązania żyranta

O zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika. Poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi; w szczególności poręczyciel może potrącić wierzytelność przysługującą dłużnikowi względem wierzyciela.
Z zadanego pytania wynika, że zawarta została umowa pożyczki z bankiem. Roszczenia tytułu umowy pożyczki udzielonej przez bank przedawniają się po trzech latach licząc od dnia, w którym miał nastąpić zwrot pożyczonej kwoty. To umowa zawarta z bankiem powinna wskazywać w jakim terminie powinien nastąpić zwrot pożyczki w sytuacji gdy umowa ta zostanie wypowiedziana, tam więc należy szukać daty, w której powinien nastąpić zwrot (z reguły umowy takie przewidują, ze zwrot powinien nastąpić niezwłocznie).
Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące przerwania biegu przedawnienia, zgodnie z którymi przedawnienie przerywa się poprzez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone. Jeżeli zatem jeszcze przed upływem terminu przedawnienia bank wszczął w/w czynności, możliwe jest, że bieg przedawnienia uległ przerwaniu, a w konsekwencji możliwe jest, że roszczenie banku się nie przedawniło.
Bank w określonych sytuacjach jest uprawniony do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. Proszę również pamiętać, że przepisy nakładają na Pana jako poręczyciela obowiązek zawiadomienia dłużnika o wszczęciu przeciwko Panu egzekucji jak również zawiadomienia go o spłacie zobowiązania.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika