Powaga rzeczy osądzonej

Pytanie:

"Jakie znaczenie posiada powaga rzeczy osądzonej w postępowaniu cywilnym?"

Odpowiedź prawnika: Powaga rzeczy osądzonej

Zgodnie z art. 366 Kodeksu postępowania cywilnego wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami.

„Powaga rzeczy osądzonej prawomocnego wyroku oznacza, że wyrok ten kończy ostatecznie spór między stronami i wyklucza ponowne rozpoznanie sprawy przez ten sam lub inny sąd. Powaga rzeczy osądzonej przysługująca prawomocnemu wyrokowi ma granice przedmiotowe i podmiotowe, które zostały określone w art. 366 k.p.c. Granice podmiotowe powagi rzeczy osądzonej obejmują te same strony procesowe, choćby brały one udział w obu sprawach w odwrotnych rolach procesowych, a nawet gdy występują następcy prawni stron. Natomiast granice przedmiotowe powagi rzeczy osądzonej wyznacza przedmiot rozstrzygnięcia w związku z jego podstawą. Tożsamość podmiotów i podstaw rozstrzygnięć powstaje nie tylko wówczas, gdy żądania zgłoszone w obu sprawach są zupełnie identyczne, ale także wtedy, gdy oparte są na tej samej podstawie faktycznej i zmierzają do tego samego celu.”


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • genzo 2014-11-29 23:16:48

    Najpierw trzeba rozstrzygac z powaga - nie patrzec na znajomosc ze strona - ale jak tego dowiesc i dlaczego sady maja sedziow ktorzy wogole nie sluchaja co im sie chce pwiedziec i wytlumaczyc - jestes tam z gory na przegranej - bo czegos nie pisales to po co masz mowic - to wszystko co w sadzie ja - uwazam za Matriks

  • alis711 2014-11-28 19:48:21

    Sąd Rejonowy dokonał podziału majątku dorobkowego małżonków. przydzielił jednemu z małżonków kino domowe wraz z telewizorem.natomiast nie uwzględnił w innym punkcie dotyczącym wydania tego kina domowego.Inne przedmioty zostały uwzględnione i wydano Wyrok z KLAUZULĄ Wykonalności.kOMORNIK NIE CHCE PODJĄĆ SIE EGZEKUCJI KINA DOMOWEGO Z TELEWIZOREM,GDYŻ nie są te przedmioty ujęte KLAUZULĄ. Wyrok zapadł,a ja nie mogę odzyskać przydziekonego mi w podziale majątku sprzętu.Czy mam wnieśc wniosek do Sadu Rejonowego o wydanie tego sprzętu???Czy Sąd uwzględni mój wniose jeżeli zapadł Wyrok w tej sprawie.Bardzo proszę o pomoc,bo sprawa trwała parę lat i nadal stoje w miejscu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika