Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Pytanie:

"Co może przerwać bieg zasiedzenia nieruchomości? Czy po ustaniu przyczyny przerwania czas zasiedzenia liczy się od nowa? "

Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, do przerwania biegu terminu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o przerwaniu biegu przedawnienia roszczeń. Oznacza to, że przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości następuje przez: - każdą czynność przed sądem właściciela nieruchomości, podjętą w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia prawa własności; taką czynnością może być np. powództwo windykacyjne właściciela, powództwo właściciela, wytoczone na podstawie art.189 kpc, o ustalenie, że to on, a nie samoistny posiadacz jest właścicielem nieruchomości, wniosek właściciela o wpis do księgi wieczystej ostrzeżenia o usunięcie niezgodności ze stanem prawnym, gdy posiadacz samoistny błednie został wpisany jako właściciel; przerwa biegu zasiedzenia następuje od chwili wniesienia pozwu, - uznanie przez samoistnego posiadacza,że prawo własności nieruchomości przysługuje rzeczywistemu właścicielowi. Po przerwie zasiedzenie biegnie na nowo od momentu ponownego objęcia rzeczy w posiadanie samoistne.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • monika 2016-09-30 11:46:57

    Witam bardzo serdecznie mam problem teść przepisał mężowi działkę ok. 4 lat temu ogrodziliśmy ją i ma 29mb powinna mieć 30mb od ulicy nie wiedzieliśmy o tym ile ona dokładnie ma dopóki nie rozpoczęliśmy budowy gdzie geodeta wytyczył bud 3m od granicy czyli od płotu 2m sąsiada tato straszy mnie że ma zakładać sprawę o zasiedzenie tego metra i jeśli wygra to nakaże mi rozbiórkę budynku oni mieszkają dopiero 3 lata ale wcześniej była łąka czy mogę złożyć wniosek o przerwanie biegu zasiedzenia jeśli tak to proszę o wskazówki pozdrawiam

  • Roman 2016-08-30 17:07:06

    Nie wiem jak zakończył się twój problem odnośnie przerwania zasiedzenia. Ja mam podobny problem, gdyż kopiłem nieruchomość z dzikimi lokatorami, który to mieszkają sobie w moim domu, na mojej działce. W 2004 r. złożyłem pozew o wydanie nieruchomości, sprawa zakończyła się podpisaniem ugody miedzy stronami że fragment działki z zabudową dam mu jako darowiznę, Dokonałem geodezyjnego wyznaczenia fragmentu działki, ale przeciwna strona nie chciała pójść do notariusza aby zrobić darowiznę. Sędzia zada pytanie czy cofam powództwo, ja licząc że wszystko załatwione jak należy powiedziałem , że cofam i TO BYŁ MÓJ BŁĄD bo w praktyce teraz wyszło, że tak jak by sprawy sądowej nie było i bieg zasiedzenia nie został przerwane. Dziki lokator odczeka okres do 30 lat i złożył wniosek o zasiedzenie. Nie jest istotne dla Sądu że niRomane płacił podatków ani nie figurowa w żadnej instytucji starostwie , gminie itd.Są d w Lubartowie wniosku o zasiedzenie nie oddali. Człowiek pospolitować się nad starszymi ludźmi a oni w taki sposób dziękuje czowiekowi. Jest przysłowie POLITUJ SIĘ NAD DZIADEM, A GDY TEN ODŻYJE TO CIĘ TORBĄ ZABIJE

  • Marek Solecki 2015-01-28 08:00:14

    Matka mi przepisała w 2010 rokuu majątek -darowizna- w postaci nieruchomości i gruntu gdzie mieszkają moi bracia od 1981roku.matka tam mieszkała do 1995 roku jako główny właściciel,póżniej po zmarciu mojej żony zamieszkała ze mną. w 2000r.przyjechaliśmy do rodzinnego domu aby zamieszkać ,wyrzucili nas twierdządz że nie ma dla nas miejsca , wynajeliśmy mieszkanie w którym miieszkamy ,płacimy dużo pieniedzy za czynsz na który nas nie stać .czy doszło do przerwania zasiedzenia ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika