Przerwanie biegu zasiedzenia

Pytanie:

"Sprawa dotyczy budynku mieszkalnego dwurodzinnego będącego własnością jednej rodziny mieszkającej na parterze. Na piętrze mieszka druga rodzina, która chce to mieszkanie zasiedzieć. Wcześniej cały dom był własnością rodziców obecnych mieszkańców, którzy cały dom zapisali rodzinie mieszkającej na parterze, a rodzina mieszkająca na piętrze mogła tam mieszkać, ale nie była właścicielem. W jaki sposób można przerwać bieg zasiedzenia, ustawowy okres 30 lat na zasiedzenie w złej wierze kończy się w 2007 roku, jak nie dopuścić do zasiedzenia? Nawiązując do poprzedniego pytania, czy można w jakiś sposób pozwolić mieszkać jednej z osób mieszkających na piętrze do jej śmierci, tak by po jej śmierci jej spadkobierca musiałby opuścić to mieszkanie?"

Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby doszło do zasiedzenia, posiadacz musi posiadać ją jako posiadacz samoistny (tzn. władać rzeczą jak właściciel i traktować ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiadać i wyrażać zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela). Jeżeli mieszkanie na piętrze stanowi odrębny lokal, rodzina tam mieszkająca traktuje ją jako swoją własność, a faktyczny właściciel toleruje ten stan, to może dojść do zasiedzenia. Jeżeli właściciel chce przerwać bieg zasiedzenia, a posiadacz jego rzeczy nie chce dobrowolnie zrezygnować z posiadania, to należy wnieść do sądu powództwo windykacyjne. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana. To przerwie bieg okresu posiadania samoistnego.

Jeśli rodzina mieszkająca na piętrze zajmuje lokal na podstawie umowy użytkowania, to nie może dojść do zasiedzenia, gdyż nie jest wtedy posiadaczem samoistnym.

Jeżeli właściciel chce, by dana osoba mogła korzystać z jego rzeczy tylko do śmierci tejże osoby, to możliwe jest zawarcie umowy najmu, w której jako czas trwania umowy oznaczony zostanie okres do śmierci najemcy. Gdy najemca umrze, najem wygaśnie i jego spadkobiercy nie będą mieli prawa do wynajętej rzeczy. Jeśli jednak osoby nie będą chciały opuścić lokalu niebędna będzie eksmisja.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika