Odpowiedź prawnika: Przerwanie biegu zasiedzenia
Aby doszło do zasiedzenia, posiadacz musi posiadać ją jako posiadacz samoistny (tzn. władać rzeczą jak właściciel i traktować ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiadać i wyrażać zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela). Jeżeli mieszkanie na piętrze stanowi odrębny lokal, rodzina tam mieszkająca traktuje ją jako swoją własność, a faktyczny właściciel toleruje ten stan, to może dojść do zasiedzenia. Jeżeli właściciel chce przerwać bieg zasiedzenia, a posiadacz jego rzeczy nie chce dobrowolnie zrezygnować z posiadania, to należy wnieść do sądu powództwo windykacyjne. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana. To przerwie bieg okresu posiadania samoistnego.

Jeśli rodzina mieszkająca na piętrze zajmuje lokal na podstawie umowy użytkowania, to nie może dojść do zasiedzenia, gdyż nie jest wtedy posiadaczem samoistnym.
Jeżeli właściciel chce, by dana osoba mogła korzystać z jego rzeczy tylko do śmierci tejże osoby, to możliwe jest zawarcie umowy najmu, w której jako czas trwania umowy oznaczony zostanie okres do śmierci najemcy. Gdy najemca umrze, najem wygaśnie i jego spadkobiercy nie będą mieli prawa do wynajętej rzeczy. Jeśli jednak osoby nie będą chciały opuścić lokalu niebędna będzie eksmisja.
