Przesłanki do postępowania nakazowego

Pytanie:

"Składam pozew w trybie art. 485 par. 2a kpc i moim zdaniem dołączam wszystkie niezbędne dokumenty i spełniam przesłanki materialno-prawne do rozpatrzenia pozwu w tym trybie. Tym niemniej sąd z automatu wzywa do uiszczenia zapłaty. Być może nie wszystkie dokumenty są przygotowane jak należy, albo materialno-prawne przesłanki art. 485 par 2Akpc i ustaw tam wspomnianych są spełnione jedynie w moim mniemaniu, a nie sędziego. Czy istnieje prawna możliwość wezwania sądu do uzasadnienia swojego stanowiska tak, abym na przyszłość mógł przygotowywać dokumenty, umowy lub protokoły w odpowiedni sposób? Nadmienię, że wcale nie chodzi mi o zwolnienie z kosztów, bo mogę nawet zapłacić trzykrotność wpisu, jeśli to ma podreperować budżet sądu, byle tylko pozew był rozpatrzony w odpowiednim trybie. Chodzi jednak o to, że jeśli po wezwaniu do zapłaty uiszczam wpis to jednocześnie zgadzam się, żeby pozew nie był rozpatrywany w trybie art. 485 par. 2a (bo przecież taki pozew byłby zwolniony z opłat), a wtedy otrzymuję nakaz w trybie upominawczym. Doprowadza mnie to na skraj rozpaczy. Czy mogę uzyskać od sądu uzasadnienie tego typu postępowania tj. wzywania do płacenia, kiedy pozew powinien być zwolniony z opłat oraz wydawania nakazu w trybie upominawczym, kiedy wydaje się, że powinien zostać wydany w trybie nakazowym?"

Odpowiedź prawnika: Przesłanki do postępowania nakazowego

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w sposób wyraźny w art.10 pkt.9 zwalnia od ponoszenia opłat sadowych powództwa o zapłatę należności, o których mowa w art.485 par.2a kodeksu postępowania cywilnego. Wspomniany przepis kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych formułują przesłanki, jakie powinny być spełnione, by miało zastosowanie zwolnienie od ponoszenia wpisu przewidziane w ustawie o kosztach sądowych w przypadku wnoszenia pozwu na podstawie art.485par.2a Przesłankami tymi jest dołączenie do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, w sytuacji gdy zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych Sąd wzywając do wniesienia opłat sądowych najwyraźniej nie traktuje pańskiego pozwu jako spełniającego wspomniane wymogi, by wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, w związku z czym mamy do czynienia z brakiem formalnym, a wg. art. 130 kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący wezwie stronę do uzupełnienia lub poprawienia braków. Przepis ten nie przewiduje jednak wymogu uzasadnienia przez przewodniczącego takiego wezwania. Bez zapoznania się z treścią pozwu i załącznikami nie da się jednoznacznie stwierdzić, iż przesłanki uzasadniające postępowanie nakazowe, o które wnosi powód, są spełnione. Prawdopodobnie problem wynika z tego, że powód wysyła fakturę lub rachunek po prostu listem poleconym. Potwierdzenie nadania takiego listu nie jest jednak tym samym, co potwierdzenie odbioru, nie jest w związku z tym uznawane przez sąd za dowód doręczenia. Należy wysłać rachunek lub fakturę przesyłką za potwierdzeniem odbioru i otrzymaną od listonosza zwrotkę należy załączyć do pozwu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika