Przesłanki wykreślenia hipoteki kaucyjnej

Pytanie:

"Nieruchomość została obciążona notarialnie dobrowolną hipoteką kaucyjną na rzecz firmy jako zabezpieczenie obrotów handlowych z kontrahentem. Jako rodzaj zabezpieczonej wierzytelności został wpisany punkt: "ewentualne roszczenia wynikające z umowy z dnia ....". Czy w momencie rozwiązania umowy z powodu złamania jednego z podpunktów, możliwe jest wykreślenie wpisu z hipoteki, gdyż umowa została rozwiązana, a wiec zmienił się stan prawny? Dodam, iż nie wszystkie zobowiązania zostały spłacone kontrahentowi."

Odpowiedź prawnika: Przesłanki wykreślenia hipoteki kaucyjnej

W myśl art. 84 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka obejmuje nieruchomość wraz z przynależnościami i utrzymuje się na niej jako na całości aż do zupełnego wygaśnięcia wierzytelności, którą zabezpiecza. Regułą jest, że wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, art. 96 Ustawy przewiduje zaś, że skuteczność zrzeczenia się zabezpieczenia hipotecznego bez wygaśnięcia wierzytelności wymaga wykreślenia hipoteki. W wypadku określonym w pytaniu hipoteka umowna kauzyjna została ustanowiona na zabezpieczenie roszczeń wynikających z określonej umowy, która na dzień dzisiejszy uległa rozwiązaniu. Powyższe nie oznacza wszak, że wygasły wszelkie roszczenia wynikające z powyższej umowy, bowiem mogło okazać się, że do momentu rozwiązania umowy powstała już wymagalność określonych roszczeń umownych (rozwiązanie umowy wywrze zaś wpływ na roszczenia mogące się pojawić w przyszłości). W takim stanie prawnym, mimo rozwiązania umowy, nie sposób uznać, że roszczenia (wierzytelności) służące zabezpieczeniu w postaci hipoteki kaucyjnej, wygasły. Wygaśnięcie hipoteki nastąpi, gdy wygasną wierzytelności (np. zostaną spłacone), a nie gdy wygaśnie, przestanie obowiązywać, umowa.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek Bartkowiak 2011-12-15 06:28:24

    Stan faktyczny: - podmiot, na rzecz którego ustanowiono hipotekę kaucyjną albo nie istnieje - np. jest to wykreślona z KRS po likwidacji osoba prawna bądź, jak w moim przypadku ? zlikwidowana osoba prawna, która działała na podstawie prawa hiszpańskiego, czyli generalnie nie ma możliwości uzyskania dokumentu z art. 31.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (KWiH), i - zostały w całości zapłacone zobowiązania określone w fakturach za dostawy towarów dokonane na podstawie ramowej umowy handlowej ustanawiającej hipotekę kaucyjną na przyszłe zobowiązania z tytułu sprzedaży towarów. - umowa handlowa ustanawiająca hipotekę kaucyjną ? już faktycznie nie łącząca strony, zostanie rozwiązana w trybie przewidzianym w tej umowie. Pytanie: Jak można praktycznie w pozwie wytoczonym na podstawie art. 10 KWiH (abstrahując od tego przeciwko komu ten pozew wytoczyć) żądać usunięcia niezgodności stanu prawnego z rzeczywistym stanem prawnym powstałym w związku z wygaśnięciem wierzytelności zabezpieczonej hipoteką kaucyjną. Zapłacone zostały bowiem wszystkie faktury za sprzedaż towarów, a wystawione do dnia rozwiązania umowy, a których płatność byłą zabezpieczona hipoteką kaucyjną. Po prostu, czy sąd uwzględni roszczenie o usunięcie niezgodności tylko na podstawie wskazania przez powoda tytułów do zapłaty zabezpieczonej należności (faktur) i dowodów ich zapłaty?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika