Przesłuchanie nieletniego

Pytanie:

"Policja prowadzi dochodzenie w sprawię znęcania się nad rodziną. Chce przesłuchać 4 lub 5 letnie dziecko. Czy matka tego dziecka, a pokrzywdzona w sprawie może nie zgodzić się na przesłuchanie dziecka? Jeśli dojdzie do takiego przesłuchania - do czego bezwzględnie zobowiązana jest policja?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie nieletniego

Zgodnie z nowo wprowadzonym art. 185b kodeksu postępowania karnego świadka, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, można przesłuchać w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej lub o przestępstwa określone w rozdziale XXV Kodeksu karnego, jeżeli zeznania tego świadka mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Osobę taką (dziecko) przesłuchuje się w charakterze świadka tylko raz, chyba że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub zażąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego. Przesłuchanie przeprowadza sąd (a nie Policja) na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego (a nigdy oskarżony) mają prawo wziąć udział w przesłuchaniu. Osoba najbliższa ma prawo również być obecna przy przesłuchaniu, jeżeli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego. Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2012-09-29 21:00:54

    matka 6-letniej dziewczynki i 4-letniego chlopca jest podejrzana o znecanie sie nad dziecmi.policja wezwala jako swiadkow 2 dzieci na komisariat. pojawil sie sedzia i Pani psycholog. w czasie przesluchania na komisariacie matka mogla byc przy dzieciach, a ojciec biologiczny nie uzyskal od sedziego zgody na to, dlaczego "bo nie" taka odpowiedz padla od sedziego. dlaczego matka moze byc jak jest podejrzana a ojciec ktoremu nie postawiono zarzutow nie. dodam ze rodzice dzieci sa po rozwodzie, nie mieszkaja razem, ojciec w zaden sposob nie jest pozbawiony ani nie ma ograniczonych praw.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika