Przewłaszczenie przyszłych plonów

Pytanie:

"Bank domaga się zabezpieczenia kredytu przez przewłaszczenie zasiewów na gospodarstwie rolnym. Czy można zawrzeć umowę przewłaszczenia na zasiewach lub plonach z gospodarstwa rolnego, które dopiero będzie można zebrać jesienią? Kto powinien do czasu zbioru to uprawiać, nawozić, a następnie zebrać plony z gospodarstwa? Czy ma to wykonywać bank czy rolnik? Kto może sprzedać te plony? Czy taka umowa jest dopuszczalna?"

Odpowiedź prawnika: Przewłaszczenie przyszłych plonów

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest w polskim prawie dopuszczalna. W przypadku przewłaszczenia zasiewów jest to jednak bardziej skomplikowane. Wydaje się, że stronom umowy chodzi o zabezpieczenie nie tyle na samych zasiewach, co na plonach, które w przyszłości mają być z nich uzyskane. Pojawiają się tu pewne problemy natury prawnej.

Zgodnie z kodeksem cywilnym część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Zasiewy są częścią składową gruntu do czasu ich odłączenia, czyli zebrania plonów. Do tego czasu nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem obrotu, nie da się zatem przenieść ich własności na inną osobę bez jednoczesnego przeniesienia własności całej nieruchomości.

Dodatkowo w przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku (a plony do takich właśnie należą) do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.

Wynika z tego, że strony umowy mogÄ… siÄ™ umówić, iż w przyszÅ‚oÅ›ci jedna z nich przeniesie wÅ‚asność spodziewanych plonów na drugÄ… stronÄ™. Samo przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci bÄ™dzie jednak miaÅ‚o miejsce dopiero z chwilÄ… przeniesienia posiadania. Do tego czasu wÅ‚asność pozostanie przy pierwotnym wÅ‚aÅ›cicielu, a jest on jedynie zobowiÄ…zany jÄ… przenieść na kontrahenta w przyszÅ‚oÅ›ci. PrzykÅ‚adowo umowa może postanawiać, że przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci nastÄ…pi, jeżeli dÅ‚użnik nie spÅ‚aci zadÅ‚użenia do okreÅ›lonego terminu. ReguÅ‚Ä… przy takich umowach bÄ™dzie, iż to pierwotny wÅ‚aÅ›ciciel bÄ™dzie miaÅ‚ obowiÄ…zek uprawy zasiewów. Sprzedać plony może ich wÅ‚aÅ›ciciel - jeżeli wiÄ™c dojdzie do przeniesienia posiadania i wÅ‚asnoÅ›ci, wtedy prawo rozporzÄ…dzania nimi przejdzie na nowego wÅ‚aÅ›ciciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika