Rachunek za najem mieszkania

Pytanie:

Kupiłam apartament na wybrzeżu, aby go wynajmować. Potencjalny klient, prosił mnie o rachunek. Nie mam żadnej działalności gospodarczej, przebywam na urlopie wychowawczym, więc zakład pracy opłaca mi ZUS. Czy wynajmując apartament nad morzem, muszę mieć "firmę" aby rejestrować przychody i wystawiać klientom rachunki? Jeżeli tak, jaka forma - spółka cywilna, czy inna - byłaby dla mnie najkorzystniejsza?

Masz inne pytanie do prawnika?

27.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rachunek za najem mieszkania

Aby wynajmować mieszkanie nie trzeba prowadzić z tego tytułu działalności gospodarczej. Wynajmować mieszkanie może również osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Dana osoba (klient, najemca) może sobie wliczyć w koszty działalności swojej firmy zapłacony czynsz najmu zarówno na podstawie rachunku wystawianego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jak również i na podstawie umowy cywilnoprawnej (najmu) zawartej z osobą nieprowadzącą takiej działalności. Dla klienta nie ma to więc zasadniczego znaczenia.

Jeśli Pani prowadzić będzie działalność gospodarczą w tym zakresie będzie Pani zobowiązana doliczać do transakcji podatek VAT oraz wystawić fakturę. Z obowiązku wystawienia faktury będzie Pani zwolniona w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej, chyba że tego zażądają oraz gdy nie będzie Pani prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie. Wtedy będzie Pani podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych.

W zakresie ewentualnego wyboru rodzaju działalności gospodarczej prosimy o skontaktowanie się z Kancelarią. Nie jest to bowiem zagadnienie, które można omówić w drodze krótkiej informacji prawnej.

Wszelkie informacje na ten temat znajdzie Pani na stronie ZAMÓW PORADĘ.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

wynajem mieszkania - koniec umowy

30.4.2019 przez: topguy11

wynajem mieszkanie bez umowy

1.3.2018 przez: kamyczek