Reprezentacja sp. z o. o. w postępowaniu sądowym

Pytanie:

"Toczy się spór o niezrealizowanie umowy o dzieło między sp. z o. o. (powodem), a spółką akcyjną (pozwaną). Spór toczy się ok. 3 lat. Pozostała jeszcze tylko jedna rozprawa jako zamknięcie całego procesu. Czy pozwany może jeszcze (na tym etapie lub w ogóle co do zasady) podważyć brak zarządu w sp. z o. o., jako powód przerwania lub odroczenia sprawy do czasu np. powołania kuratora dla powoda, albo wybrania nowego zarządu, czy też brak zarządu przy ustalonej reprezentacji (spółki są reprezentowane przed sądem przez umocowane kancelarie radcowskie, zarządy nie stawiają się na posiedzenia, nie były także wzywane jako świadkowie) nie odgrywa roli? Nadmieniam, że sp. z o. o. nie posiada także rady nadzorczej, a jedynie wspólników."

Odpowiedź prawnika: Reprezentacja sp. z o. o. w postępowaniu sądowym

Proces może się toczyć wyłącznie wówczas, gdy wszystkie strony postępowania mają organ umocowany do działania.

Sąd zawiesza postępowanie z urzędu jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie (art 174§1 pkt 2 kpc). Organem spółki z o. o. jest zarząd. Brak zarządu stanowi przesłankę do zawieszenia postępowania. Sam fakt, że za stronę występuje pełnomocnik nie sanuje tego braku. Pełnomocnik działa w imieniu strony, nie stanowi zaś organu strony.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, okoliczności uzasadniające zawieszenie postępowania na podstawie art. 174§ 1 kpc, (czyli procesu, który już się toczył) powstać muszą w toku tego procesu. Postępowanie nie zostanie zawieszone, na podstawie okoliczności istniejących już w chwili wszczęcia postępowania.

Sąd na wniosek strony przeciwnej ustanowi kuratora, jeżeli strona ta podejmuje przeciwko drugiej stronie czynność procesową nie cierpiącą zwłoki (art 69 kpc). Jeżeli braki w zakresie zdolności sądowej lub procesowej albo w składzie właściwych organów dają się uzupełnić, sąd wyznaczy w tym celu odpowiedni termin. Sąd może dopuścić tymczasowo do czynności stronę nie mającą zdolności sądowej lub procesowej albo osobę nie mającą należytego ustawowego umocowania, z zastrzeżeniem że przed upływem wyznaczonego terminu braki będą uzupełnione, a czynności zatwierdzone przez powołaną do tego osobę (art. 70 kpc). Artykuły 69 oraz 70 mają zastosowanie w przypadku pierwotnego braku reprezentacji.

Brak organu upoważnionego do reprezentacji spółki w czasie, gdy toczyło się postępowanie i wydany został wyrok stanowi przesłankę do unieważnienia postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika