Roszczenia sąsiada o naprawienie szkód

Pytanie:

"W roku 1995 kupiłam dom (szeregowiec) po rozbudowie i kapitalnym remoncie (wszystko robił poprzedni właściciel). Na wszystko były zgody, tak i administracyjne, jak i sąsiadów. Dziś, tzn. w kwietniu 2003 roku, mój sąsiad twierdzi, że podczas wykonywania przebudowy nie zabezpieczono u niego jakichś dziur na strychu i wiatr mu tam hula (strych nie ocieplony, stara dachówka, bez okien), a ponadto nie zamurowano dziur w piwnicy po remoncie kanalizacji. Czy przysługują mu roszczenia wobec mnie, czy raczej wobec poprzedniego właściciela lub ekipy budowlanej? Po jakim czasie roszczenia takie ulegają przedawnieniu? Czy w razie wniesienia przez sąsiada pozwu do sądu mogę się jakoś bronić (jakie zarzuty podnieść)?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenia sąsiada o naprawienie szkód

Za szkodę odpowiedzialny może być ten, kto ją wyrządził. Jeżeli ktoś powierza wykonanie czynności drugiej osobie (lub osobom), ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Odpowiedzialny za szkody będzie zatem albo poprzedni właściciel, albo - jeśli powierzył wykonanie robót przedsiębiorstwu zawodowo trudniącemu się robotami budowlanymi - ekipa budowlana.

Roszczenia z tytułu wyrządzenia szkody przedawniają się z upływem z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika