Równa stopa życiowa małżonków

Pytanie:

"Mąż wyprowadził się z domu. Sąd nie udzielił rozwodu. W związku z tym 12.10. br. mąż wystąpił o separację. Moja sytuacja finansowa jest zła. Do tego mąż nie opłaca czynszu za mieszkanie. Mamy dwoje pełnoletnich dzieci, którym mąż przekazuje po 800 zł. Ja nie otrzymuję żadnych środków i popadam w długi. Dzieci uczą się poza miejscem zamieszkania, w domu spędzają wolne dni i weekendy. Moje wynagrodzenie - 1300 netto, męża ok. 6 tys. Czy mogę starać się o równą stopę życiową od momentu, kiedy mąż się wyprowadził? W jaki sposób mogę domagać się równej stopy życiowej? Do jakiego sądu złożyć wniosek i kiedy? "

Odpowiedź prawnika: Równa stopa życiowa małżonków

Małżonkowie są zobowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny. Polega to na zapewnieniu środków materialnych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości. Zaspokojeniu podlegają uzasadnione potrzeby poszczególnych członków rodziny przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej. Uprawnioną do funkcjonowania na takiej samej stopie życiowej, jak dzieci i mąż jest także żona, jednak to uprawnienie ma jednak trochę inny charakter z uwagi na duży stopień samodzielności dzieci i faktyczną separację małżonków.  W każdym razie żona może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża i wysokość tych świadczeń będzie miarkowana tak, by stopa życiowa obojga małżonków była taka sama.

Reasumując, nie ma „roszczenia o równą stopę życiową”, lecz  roszczenie alimentacyjne na rzecz żony, które należy sformułować w pozwie o alimenty kierowanym do sądu rodzinnego.

W pozwie można żądać zarówno świadczeń alimentacyjnych za czas od wyprowadzki męża do obecnego momentu oraz na przyszłość. Pozew można skierować w zasadzie w każdej chwili. Jednak z uwagi na fakt, iż mąż wniósł pozew o orzeczenie separacji, sprawę o świadczenie alimentacyjne należne od dnia wniesienia pozwu rozpozna sąd orzekający o separacji. Pozew w pozostałej (w części dotyczącej świadczeń od wyprowadzki męża do dnia wniesienia przez niego pozwu) rozpozna sąd, do którego wniesie Pani pozew o alimenty. Ewentualnie sąd rozstrzygający o separacji, jeśli sprawa o alimenty w całości zostanie mu przekazana. W celu zapewnienia środków na czas trwania sprawy warto (oprócz wniesienia pozwu) złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. W tym wniosku żona powinna wskazać, że wnosi o zabezpieczenie w postaci płaconych co miesiąc przez męża określonych sum pieniężnych. Zasadność żądania kwoty zabezpieczenia w wysokości wskazanej przez żonę będzie oceniał sąd, biorąc pod uwagę bieżące uzasadnione potrzeby żony.

Powyższe roszczenia mogą być uzasadnione, jeśli żona prowadzi faktycznie wspólne gospodarstwo z dziećmi. Natomiast brak wspólnego pożycia małżonków, a przede wszystkim nieprowadzenie przez nich wspólnego gospodarstwa domowego, może uzasadniać oddalenie powództwa o dostarczanie środków utrzymania dla samego tylko małżonka, np. gdy ma on możliwości zaspokajania swoich potrzeb własnymi siłami. (wyrok SN z dnia 28 stycznia 1998 r., I CKN 585/97, OSP 1999, nr 2, poz. 29).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika