Rozliczenie nakładów przy znoszeniu współwłasności

Pytanie:

"Czy przy zniesieniu współwłasności nieruchomości (dom jednorodzinny + posesja) strona A (1/2 udziałów; strona A ponosiła większą część nakładów na nieruchomość przez wiele lat) może żądać od strony B (1/2 udziałów) wyrównania nakładów ponoszonych przez 20 lat na ogrzewanie całego domu, utrzymywanie ogrodu i zarządzanie nieruchomością? Czy fakt, że strona A korzystałaby z całego domu (lub większej części) zmieniałby coś w żądaniu współudziału strony B w kosztach utrzymania domu (o ile rozumiem, koszty dzieli się proporcjonalnie do ułamkowego udziału we wspólnej nieruchomości, a nie proporcjonalnie do faktycznie użytkowanych części domu)? Czy roszczenia te podlegałyby przedawnieniu jeśli zniesienie współwłasności i rozliczenie miałoby nastąpić po np. 25-latach?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie nakładów przy znoszeniu współwłasności

Roszczenie o zwrot poniesionych nakładów pomiędzy współwłaścicielami jest roszczeniem majątkowym i jako takie ulega przedawnieniu. Jeżeli świadczenia w postaci nakładów na rzecz wspólną nie sa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ulegają one przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia, w którym stały się wymagalne, tj. od dnia, w którym współwłaściciel, który poniósł koszt całych nakładów mógł zażądać odpowiedniego zwrotu od współwłaściciela. Jednak nawet w sytuacji, w której roszczenie o zwrot nakładów uległo przedawnieniu, fakt poniesienia tylko przez jednego ze współwłaścicieli nakładów na rzecz wspólną powinien mieć swoje odzwierciedlenie w podziale rzeczy wspólnej. Taką zasadę, jednakże odnośnie innej sytuacji, przedstawił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 stycznia 1980r., sygn. III CZP 80/79, w której stwierdził, że "Współwłaściciel, który dokonał nakładów koniecznych na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności, nie może żądać zwrotu wartości tych nakładów, odpowiadających udziałowi pozostałych współwłaścicieli w całości nieruchomości, jeżeli w drodze podziału quoad usum nie korzystają oni z tej części nieruchomości, na którą zostały te nakłady dokonane." Z orzeczenia tego wynika, że brak zwrotu części nakładów powinien mieć swoje odzwierciedlenie przy podziale rzeczy wspólnej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika