Różnice miedzy spółką cywilną a akcyjną

Pytanie:

"Zastanawiam się nad zmianą formy prawnej spółki cywilnej na akcyjną. Jakie są różnice prawno -podatkowe między spółką cywilną a spółka akcyjną?"

Odpowiedź prawnika: Różnice miedzy spółką cywilną a akcyjną

Trudno porównywać spółkę cywilną ze spółką akcyjną, jako że spółka cywilna jest najprostszą formą spółki przewidzianą przepisami Kodeksu cywilnego, natomiast spółka akcyjna jest formą najbardziej zaawansowaną przewidzianą przepisami Kodeksu spółek handlowych. Różni je prawie wszystko począwszy od formy powstania (spółka cywilna - umowa pisemna, spółka akcyjna - umowa w formie aktu notarialnego), rejestracji (spółka cywilna - w ewidencji działalności gospodarczej, spółka akcyjna - w Krajowym Rejestrze Sądowym). Spółka cwilna nie ma osobowości prawnej, a przedsiębiorcami są wspólnicy. Spółka akcyjna ma pełną osobowość prawną. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za jej zobowiązania, akcjonariusze spółki akcyjnej nie odpowiadają za jej zobowiązania. Z pewnością koszty prowadzenia spółki akcyjnej są nieporównywalnie większe od spółki cywilnej (w spółce akcyjnej prowadzone muszą być księgi rachunkowe, konieczność zgłoszeń sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Również na gruncie podatkowym obie spółki różnią się znacząco. W szczególności w przypadku spółki cywilnej to wspólnicy a nie spółka są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast spółka akcyjna jest niezależnym od akcjonariuszy podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Z powyższych względów rzadko zdarza się, aby osoby prowadzące działalność dotychczas w formie spółki cywilnej bezpośrednio przechodziły do działalności w formie spółki akcyjnej. Zdecydowanie częściej wybierają kolejny etap jakim jest spółka jawna.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika