Ryczałt przy masażu

Pytanie:

"Wykonuję w ramach jednoosobowej firmy usługi masażu leczniczego, relaksacyjnego. Czy mogę być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego 8,5% od przychodów?"

Odpowiedź prawnika: Ryczałt przy masażu

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, za wyjątkiem pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów, zostały wymienione w poz. 26 (grupa 85.1) tego załącznika.

Jeśli zatem usługi masażu leczniczego i relaksacyjnego świadczone przez podatnika nie są klasyfikowane do usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego (PKWiU grupa 85.1), to może on korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stawka ryczałtu wynosi 8,5 % m.in. od przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem usług objętych innymi stawkami oraz usług wyłączonych z możliwości opodatkowania ryczałtem; Za działalność usługową w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług uważa się zaś działalność, której przedmiotem są:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnonarodowej.

Stawka ryczałtu wynosi zaś 20 % m.in. od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów; „Wolny zawód" oznacza przy tym - zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy - pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu. Wedle zaś art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. d opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magdalena Hodyra 2021-04-02 10:26:58

    czyli tak czy nie? :P masaż może być objęty ryczałtem 8,5%?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika