Składniki przedsiębiorstwa

Pytanie:

"W jednej z porad napisali Państwo "Aby dany składnik majątkowy wszedł do majątku przedsiębiorstwa, przedsiębiorca musi go wnieść. Nie oznacza to, że wszystkie składniki majątku jednoosobowego przedsiębiorcy wchodzą w skład przedsiębiorstwa - majątek przedsiębiorstwa będą stanowiły przedmioty tylko te wniesione." Mnie komornik poinformował o tym, że mój dłużnik - przedsiębiorca jest wraz ze współmałżonkiem właścicielem nieruchomości do której komornik już prowadzi egzekucję i mogą się przyłączyć jeśli uzyskam klauzulę także przeciwko współmałżonkowi. Moja wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przez dłużniczkę przedsiębiorstwa, to z łatwością wykażę, jak i to że współmałżonek jest istotnie jej mężem oraz że nieruchomość stanowi majątek wspólny (co sam komornik napisał). Czyli, wystarczy jeszcze udowodnić, że ta nieruchomość została wniesiona przez dłużniczkę do majątku jej przedsiębiorstwa. Na czym więc polega wniesienie składniku majątku do przedsiębiorstwa w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą? Innymi słowy, co musiałoby się okazać - że dłużniczka była współwłaścicielką nieruchomości zanim została przedsiębiorcą, czy może odwrotnie?"

Odpowiedź prawnika: Składniki przedsiębiorstwa

Zgodnie z art. 55[1] kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Przepis ten w przykładowym katalogu składników przedsiębiorstwa wymienia prawo własności nieruchomości.

Przesłanka przeznaczenia do działalności gospodarczej wydaje się najistotniejsza przy odpowiedzi na zadane pytanie. W nauce prawa wskazuje się, że o tym, co wejdzie w skład przedsiębiorstwa, decydują względy funkcjonalne (S. Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, wyd. VIII, Warszawa 2007). To, kto i kiedy uzyskał prawo własności, nie jest więc najistotniejsze. Podobny wniosek można wysnuć z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 lutego 1999 r., sygn. akt SA/Rz/1266/97. Sąd stwierdził w nim, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. O tym, że nie każda nieruchomość należąca do danego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą wchodzi w skład przedsiębiorstwa, orzekł też Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 września 2000 r., sygn. akt V CKN 92/00.

Istotne w przedmiotowej sprawie będzie zatem ustalenie przeznaczenia nieruchomości i jej związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika