Skuteczność doręczenia korespondencji

Pytanie:

"Wysłano do klienta listem poleconym wezwanie do odbioru towaru z punktu serwisowego po naprawie, które wróciło z powodu jego niepodjęcia przez adresata. Jaka jest podstawa prawna uznania takiego doręczenia za nieskuteczne, jeśli klient wykaże, że w tym czasie np. wyjechał? Czy jest jakiś ustawowy okres, po którym można wykonać czynności wynikające z takiego wezwania bez ryzyka nieskuteczności doręczenia? Jakie mogą być konsekwencje dla nadawcy, jeśli wykonał czynności wynikające z wezwania, opierając się na założeniu, że doręczenie było skuteczne, mimo jego zwrotu?"

Odpowiedź prawnika: Skuteczność doręczenia korespondencji

Rozstrzygnięcie w opisanej sprawie opiera się na treści art. 61§ 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W doktrynie prawa cywilnego zgodnie uznaje się, iż potwierdzenie nadania listu poleconego jest dowodem prima facie, że oświadczenie woli dotarło do adresata. Dowód prima facie to dowód "z pierwszego wejrzenia", tzn. do wykazania danych okoliczności wystarczające jest uprawdopodobnienie zamiast udowodnienia. Tu tym uprawdopodobnieniem będzie potwierdzenie nadania. Nie ma jednak w tym przypadku przepisu, który wprost stwierdzałby, iż w razie nieodebrania przesyłki po dwukrotnym awizowaniu uważa się doręczenie za skuteczne, jak to ma miejsce w przypadku doręczania pism sądowych.

Jak wskazał SN w wyroku z 11 grudnia 1996 r., I PKN 36/96 złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 61 kc w związku z art. 300 kp) ma miejsce także wtedy, gdy pracownik mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie.

Przyjmuje się przy tym za datę możliwości zapoznania się z oświadczeniem woli ostatni dzień powtórnego awizowania (tak orzeczenie SN z dnia 15 października 1974 r., I CR 407/74). Tak więc dalsze czynności wynikające ze złożenia oświadczenia woli mogą być najwcześniej podjęte po dwóch tygodniach od dnia pierwszej próby doręczenia przesyłki; nie od dnia wysłania. Oczywiście adresat może wykazywać, że nie mógł odebrać przesyłki np. z powodu pobytu w szpitalu. Z uwagi jednak na powszechne uznanie nadania przesyłki jako dowodu "z pierwszego wejrzenia" można bronić się przed ewentualnymi konsekwencjami powołując, iż nie można mówić w tym wypadku o zawinieniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • michal 2013-01-22 00:05:24

    Witam ...w listopadzie zeszlego roku wlascicielka mieszkajaca w mieszkaniu naprzeciwko wypowiedziala czynsz podnoszac go z 450zl do 2570zl miesiecznie. Przesylka (polecona) przyszla w okresie kiedy mnie nie bylo i wrocila do adresata. Ja nieswiadomy placilem po starej stawce az do czasu gdy przyszedl nakaz zaplaty z sadu. Chcialem zapytac czy takie pismo wypowiedzenia czynszu mozna traktowac jako urzedowe a zarazem doreczone bo na podstawie tego dostalem nakaz zaplaty. Z gory dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika