Spłata długu po licytacji komorniczej

Pytanie:

"Dłużniczce kilka dni temu komornik zlicytował mieszkanie. To dłużnika zmobilizowało i pozyskał pieniądze na spłatę długów. Sąd nie udzielił jeszcze przybicia. Czy w takiej sytuacji, jeśli dłużnik zapłaci w gotówce egzekwowaną kwotę, sąd odstąpi od przybicia, czy to już jej mieszkania nie uratuje? "

Odpowiedź prawnika: Spłata długu po licytacji komorniczej

Zgodnie z przepisem art. 981 kpc jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję. W związku z tym, iż przetarg został już zamknięty - komornik zamknął przetarg i wymienił licytanta, który zaoferował najwyższą cenę - uiszczenie należności nie będzie skutkowało umorzeniem egzekucji.

Przepis ten dotyczy zarówno licytacji pierwszej, ponownej jak i drugiej.

Kwestia ta była także przedmiotem orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia z dnia 9 sierpnia 2000 r. (I CKN 761/2000). Zgodnie z sentencją uchwały SN, stosownie do art. 981 kpc, dłużnik wezwany do spełnienia świadczenia przez komornika, w trybie art. 923 kpc, ma możliwość zapobieżenia sprzedaży licytacyjnej tylko do zamknięcia przetargu. Jest to końcowy termin, w którym dłużnik może przez zapłatę długu i kosztów postępowania spowodować umorzenie egzekucji z nieruchomości.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika