KW dla spółdzielczego prawa własnościowego

Pytanie:

"Obecnie właściciel dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Chce mi sprzedać to mieszkanie. Sprawdziłam, iż spółdzielnia ma uregulowany stan prawny gruntu tzn. ma założoną księgę wieczystą. Ja część tej inwestycji muszę sfinansować kredytem, bank będzie chciał zabezpieczyć swoją wierzytelność i ustanowić hipotekę (hipotekę zakłada się na gruncie). Jak to jest w tym przypadku? Obecni właściciele dysponują prawem do lokalu, a nie do gruntu, czy to oni powinni założyć KW (i tym samym wyodrębnić własność), czy to ja po zakupie tego mieszkania mam to uczynić? Jakie koszty się angażuje przy założeniu KW, czy będę musiała odkupić od spółdzielni tę część gruntu, którą będę chciała wyodrębnić? Czy po prostu po kupieniu od obecnego właściciela mam wystąpić do spółdzielni o ustanowienie KW?"

Odpowiedź prawnika: KW dla spółdzielczego prawa własnościowego

Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, przedmiotem hipoteki może być również własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Ponieważ do ustanowienia hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej, dla lokalu objętego spółdzielczym własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu, powinna zostać ustanowiona księga wieczysta. Przy zakładaniu ksiąg wieczystych kosztem sądowym jest wpis stały od wniosku o założenie księgi wieczystej w kwocie 60 zł, pobierany niezależnie od wpisu od wniosku o wpis własności lub innego prawa. Zatem, jeżeli lokal nie ma jeszcze ustanowionej księgi wieczystej należy liczyć się z kosztem 60 zł. od założenia księgi wieczystej oraz opłatą od wpisu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu (200 zł). Jeżeli hipoteka ma zabezpieczać kredyt na zakup prawa do lokalu, wówczas wydaje się, iż celowym byłoby, aby księga wieczysta była założona już przed kupnem tego mieszkania, a więc przez dotychczasowych właścicieli. Podsumowując należy stwierdzić, że do ustanowienia hipoteki nie jest konieczne ustanowienie odrębnej własności lokalu. Hipoteką można obciążyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Istnieje jednak możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Wówczas właścicielowi lokalu przysługuje również udział we współwłasności nieruchomości, na której wzniesiony jest budynek. Członek spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powinien złożyć w tym celu wniosek do spółdzielni mieszkaniowej, o ustanowienie odrębnej własności. Żądanie skierowane do spółdzielni o przeniesienie własności lokalu powinno zostać sporządzone na piśmie. Spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  • spłaty przypadającej na jego lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  • spłaty przypadającego na jego lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku,
  • spłaty przypadających na jego lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal;
  • spłaty zadłużenia z tytułu opłat za korzystanie z lokalu.

Koszty zawarcia umowy, oraz koszty założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do księgi wieczystej obciążają członka spółdzielni, na rzecz którego spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu. Ustalona została opłata w wysokości 1/3 najniższego wynagrodzenia ogłaszanego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie Kodeksu pracy jako koszt zawarcia umowy notarialnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anka 2013-02-19 21:07:22

    Czy dla spoldzielczego prawa wlasnosciowego musze koniecznie zalatwiac KW? Grunty sa uregulowane przez spoldzielnie.Jakie moga byc konsekwencje w przypadku nie zalozenia KW?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika