Sprzedaż bonów towarowych a podatek VAT

Pytanie:

Firma prowadzi działalność handlową, w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Realizuje również bony kopalniane, które stanowią ok 50% jej obrotu. Fizycznie wygląda to tak, iż pracownik kopalni przychodzi z bonem do sklepu i wykupuje towar spożywczy płacąc bonami. Sklep nabija towary na kasę fiskalną ale klient nie otrzymuje paragonu bo musimy na podstawie czegoś wystawić fakturę Vat obciążającą kopalnię. Następnie na podstawie paragonów (zliczając z każdego paragonu osobno) wystawiamy fakturę. Czy postępujemy zgodnie z prawem i czy jest to jedyna możliwość dokonywania tej transakcji? Ponieważ jest ona do nas bardzo pracochłonna a klientom trzeba czasami przepisywać paragon.

Masz inne pytanie do prawnika?

13.12.2004

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż bonów towarowych a podatek VAT

Państwa postępowania nie można uznać za zgodne z przepisami prawa. Przede wszystkim wskazać należy, iż istnieje tylko jedna sytuacja zwalniająca podatnika z wydania paragonu nabywcy będącemu osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a mianowicie przypadek, gdy nabywcy wystawiana jest faktura (paragon w takim razie dołączany jest do kopii faktury).

Ponadto błędne jest wystawianie faktury obciążeniowej na kopalnię - faktury dokumentują wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W przypadku zakupu bonów przez kopalnię nie dochodzi do takiej czynności (sprzedaż bonów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT), a tym samym nie jest prawidłowe wystawienie takiej faktury. Powinna być zatem wystawiana nota obciążeniowa, nie faktura.

Jednocześnie należy zauważyć, iż sposób rozliczeń między Państwem a Kopalnią (w szczególności treść noty obciążeniowej) zależy przede wszystkim od Waszych ustaleń. Nie jest konieczne, aby w treści noty obciążeniowej wykazane były wszystkie zakupy pracowników Kopalni.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe